Microsoft se dohodl s vládou USA na mimosoudním vyrovnání

Americká vláda a softwarový gigant Microsoft Corp. oznámily, že dosáhly mimosoudního urovnání, které by mělo ukončit tři roky trvající antimonopolní spor. Dohodu musí ještě schválit soudkyně Federálního soudu ve Washingtonu. Podle amerického ministra spravedlnosti Johna Ashcrofta ukončení dlouholetého sporu posílí zpomalující americkou ekonomiku a pomůže nezávislým výrobcům softwaru konkurovat Microsoftu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bill Gates | Zdroj: ČTK

Mimosoudní dohoda mimo jiné ukládá Microsoftu, aby umožnil po dobu pěti let umožnil nezávislým pozorovatelům dohlížet na firemní účty, technologie a plány. Tento expertní panel pak bude nápomocen při řešení sporů o plnění dohody firmou. Microsoft zároveň musí poskytnout svým konkurentům informace, které jim umožní vyrábět produkty kompatibilní s operačním systémem Windows.

Pozorovatelé považují mimosoudní dohodu za výhru pro Microsoft, kterému hrozilo rozdělení na dvě části. Zakladatel společnosti Bill Gates označil dohodu za správnou věc, zatím se k ní však nepřipojilo 18 amerických států, které se žaloby na Microsoft zúčastnily.

Proti dohodě se kromě některých států Unie staví také konkurenční společnosti kvůli tomu, že nezabraňuje Microsoftu integrovat do operačního systému nové softwarové aplikace a nenutí firmu odhalovat v dostatečné míře vnitřní fungování systému. Konkurenti a státy trvají na tom, že konečný výsledek procesu musí v budoucnu zabránit protikonkurenčnímu chování Microsoftu.

Jak Radiožurnálu řekl generální ředitel Microsoft pro Česko a Slovensko Jiří Devát, dohoda bude mít pozitivní vliv i pro náš region. Českým zájemcům o software Microsoft jsou podle něj k dispozici veškeré nové inovace v našich produktech a dohoda nijak neomezuje práva na další vývoj produktů. "Druhý efekt je, že nově nastavené podmínky a zvýšená zodpovědnost Microsoftu umožní další podporu lokálních softwarových výrobců v tom, aby přinášeli svoje vlastní řešení a produkty k platformě Microsoft a přinášeli uživatelům v České republice další možnosti využití informační techniky," dodal Devát.

Olga Krupauerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme