Nový hrob Jozefa Tisa v Nitře je na týden zpřístupněný

Nový hrob bývalého prezidenta fašistického Slovenského státu Jozefa Tisa v Nitře je na týden mimořádně zpřístupněný. Údajné Tisovy ostatky tam uložili zástupci diecéze minulý týden. Hrob se nachází v kanonické hrobce pod nitranským hradem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jozef Tiso | Foto: Archiv ČRo

Jozef Tiso byl také kněz a sloužil katolické církvi 37 let a proto byl v Nitře pohřbený podle pravidel, aby církev předešla zneuctění ostatků. Nitranský biskup pro agenturu SITA uvedl, že církev nijak nehodnotí jeho život, ale plní alespoň částečně poslední vůli.

Údajné ostatky byly původně pohřbené v Bratislavě. Před rokem je národně orientovaní historici vyzvedli a nechali otestovat DNA. Z expertízy podle nich vyplývá, že patří Jozefu Tisovi na 99,9 procenta. Tisův hrob v Bratislavě se také stal terčem neznámých pachatelů.

Bývalý prezident Slovenského státu byl popravený jako válečný zločinec mimo jiné kvůli deportaci 70 tisíc Židů. Před časem vyšla na Slovensku kniha s projevy Jozefa Tisa z let 1938 až 1944.

Ľubomír Smatana, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme