Pacienti na Slovensku budou možná platit za léky na recept i za vyšetření

Slovenští pacienti budou možná už od pondělka platit v hotovosti za některá vyšetření i za léky na recept. Můžou za to spory mezi největší, Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a mezi lékařskou komorou na Slovensku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stomatologická klinika Fakultní nemocnice v Plzni - 3D rentgen | Foto: ČRo Plzeň

Lékaři požadují, aby Všeobecná zdravotní pojišťovna navýšila platby za jednotlivé pojištěnce. Pojišťovna sice slíbila přidat, lékařům to ale nestačí a od 1. července proto řada z nich nepodepsala nové smlouvy s pojišťovnou.

V praxi to může znamenat, že si pacienti budou sami hradit například rentgen, odběr krve anebo léky na recept, a teprve zpětně žádat o proplacení nákladů zdravotní pojišťovnu.

Některým lékařům se ale taková neústupnost nelíbí a varují, že pacienti nejsou rukojmí.

Lékařskou komoru dnes vede Marián Kollár, stejný muž, který stál loni v prosinci na čele lékařských odborů během protestů za vyšší platy, kdy napětí ve slovenském zdravotnictví eskalovalo naposledy. Stovky lékařů tehdy nepřišly do práce a nemocnice byly kousek od kolapsu.

Pojišťovny zveřejní seznam nasmlouvaných nemocnic. Některé se zřejmě zruší

Číst článek

Vojtěch Berger, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme