Palestinský sebevrah zaútočil v supermarketu

Palestinští radikálové znovu odpověděli na útoky izraelské armády. Atentátník odpálil nálož v supermarketu u vjezdu do osady Ariel na západním břehu Jordánu. Devět osob tak zranil a sám zahynul. Jeden ze zraněných je v kritickém stavu. Předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat vyzval v době gradujícího násilí k obnovení mírových rozhovorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelské tanky | Foto: ČTK/AP

K akci se podle agentury AFP přihlásila radikální Lidová fronta pro osvobození Palestiny. Nálož byla odpálena ve vstupní hale hotelu v obchodním centru u vjezdu do osady, která se svými patnácti tisíci obyvateli patří k nejvýznamnějším na západním břehu Jordánu.

Gradující izraelské útoky Palestinci neotřesou, prohlásil ve čtvrtek předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat. Vyzval zároveň k obnovení mírových rozhovorů. Učinil tak poté, co izraelské ozbrojené síly ostřelovaly ústředí palestinské policie v Hebronu na západním břehu Jordánu a jeho úřadovnu v předjordánském městě Ramalláhu.

Izraelská vláda mezitím odmítla dosud nejostřejší americkou kritiku svého konfrontačního kursu vůči Palestincům, která zazněla z úst ministra zahraničí Colina Powella. Ve vystoupení v podvýboru Sněmovny reprezentantů Powell vyzval izraelského premiéra Ariela Šarona, aby revidoval svou politiku vůči Palestincům. Powell je přesvědčen, že Šaronovo vyhlášení války Palestincům nemůže fungovat.

Izrael přesto pokračuje v soustředěných útocích proti palestinským cílům. Na padesát izraelských tanků a obrněných vozidel za svítání vjelo do palestinského města Tulkarmu na západním břehu Jordánu. Izraelské stíhačky F-16 kromě toho zaútočily na palestinské bezpečnostní cíle v Betlémě. Izraelské jednotky také obklíčily palestinský uprchlický tábor Núr Šams mezi Tulkarmem a Nábulusem. Raketa vypálená z vrtulníku zabila v táboře jednoho Palestince a tři další zranila.

Milan Kopp, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme