Pět Britů dostalo za přípravu útoků doživotí

Londýnský soud poslal na doživotí za mříže pětici britských muslimů, kteří plánovali teroristické útoky po celé zemi. Pokud by se odsouzeným povedlo záměry uskutečnit, mohli zabít stovky lidí. Porota o otázce jejich viny rokovala 27 dní, což je v kriminální historii rekord.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britové odsouzení za přípravu atentátů | Foto: AFP

Soudce řekl pěti odsouzencům ve věku od 23 do 34 let, že zradili svou vlast. Další dva obžalované obvinění zprostil.

Porota během rok trvajícího přelíčení vyslechla důkazy o tom, jak obžalovaní spiklenci plánovali teroristické útoky na moderní obchodní centrum Blue Water, noční klub Ministry of Sound v Londýně a na síť rozvodu plynu pomocí velké bomby z dusičnanu amonného.

Šéf britských protiteroristických operací Peter Clarke po vynesení rozsudku řekl, že nejde o skupinu mladistvých idealistů, nýbrž o vycvičené, odhodlané a bezohledné teroristy, kteří plánovali útoky proti britské veřejnosti.

Podle obžaloby se skupina inspirovala mezinárodní teroristickou sítí Al-Káida. Policie odhalila jejich spiknutí před třemi roky. Někteří z odsouzených znali sebevražedné útočníky na londýnskou dopravu ze 7. července 2005.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme