Prezident Havel podpořil Bushe v úsilí proti Iráku

Prezident Václav Havel dnes v Bílém domě podpořil George Bushe v úsilí jeho administrativy čelit hrozbám, které představuje irácký diktátor Saddám Husajn. Schůzka hlav států byla prvním bodem oficiální návštěvy Václava Havla ve Spojených státech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

setkání prezidentů Havla a Bushe | Foto: Petra Mášová

Prezidentu Havlovi se dostalo hned v úvodu jeho třinácté návštěvy Spojených států vřelého přijetí když ho George Bush přivítal jako muže, který symbolizuje odvahu, odhodlání a svobodu. Americký prezident dále před českými a americkými novináři řekl, že je pro něj poctou přivítat tuto vynikající osobnost, která pomohla změnit svět.

Při hodinovém jednání v Oválné pracovně Bílého domu se oba politici shodli na tom, že Američané mají právo zaútočit na Irák, ale neměli by být osamoceni. Se souhlasem Rady bezpečnosti OSN by jim měli pomoci všichni spojenci NATO. Americký prezident informoval Havla o tom, že Irák má zbraně hromadného ničení a je schopen je použít.

Prezidenti se dále shodli také na historickém významu nadcházejícího summitu NATO v Praze, na který se koncem listopadu sjedou zástupci 19 členských zemí aliance a dalších 27 států zapojených do programu Partnerství pro mír. Americký prezident také poděkoval České republice za podporu v boji proti terorismu.

Václav Havel, který byl v Bílém domě naposledy před čtyřmi lety jako host Billa Clintona, poděkoval Američanům za solidaritu při povodních. Manželka amerického prezidenta Laura Bushová si vyměnila s Dagmar Havlovou drobné dárky při společném programu s Dagmar Havlovou obě dámy se naposledy viděly při návštěvě při návštěvě Laury Bushové v Praze na jaře tohoto roku.

Na večer je připravena společenská večeře v Bílém domě, na kterou je pozváno asi šedesát hostů. Mezitím ještě čeká prezidenta Havla bohatý program v Kongresu a setkání se zástupy některých lobbystických skupin.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme