Při pumovém útoku v Bagdádu zemřelo nejméně 13 lidí. Kolem 1400 jezídů prý zadržuje IS

Nejméně 13 lidí v sobotu večer zabil v centru iráckého Bagdádu výbuch bomby nastražené v automobilu. Dalších 39 lidí bylo zraněno. Informovaly o tom podle agentury AFP policejní a lékařské zdroje. Už v pátek si tři podobné atentáty v irácké metropoli vyžádaly dohromady 23 mrtvých.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvě nálože zabily v centru irácké metropole na 13 lidí, dalších 40 bylo zraněno | Zdroj: Reuters

Policejní zdroj potvrdil, že nálož v automobilu vybuchla před restaurací v rušné čtvrti Karráda. Jde o jeden z nejtragičtějších atentátů od začátku roku v Bagdádu.

K pátečním atentátům se přihlásila radikální organizace Islámský stát, proti které bojuje irácká vláda.

Radikálové z IS v pátek západně od severoiráckého města Mosulu rovněž povraždili více než 300 jezídů. V prohlášení, které vydala jezídská Strana pokroku, se uvádí, že stovky členů této etnicko-náboženské komunity ozbrojenci IS zmasakrovali v táboře ve městě Tal Afar. Údajně tam drží kolem 1400 jezídů.

Z nezávislých zdrojů nebylo možné tuto informaci potvrdit, ale o vraždění v talafarském táboře dnes podle agentury AP informoval rovněž jezídský poslanec Mahmá Chalíl. Čtyři na sobě nezávislé osoby, které poměry v táboře prý dobře znají, podle něj uvedly, že teroristé zastřelili nejméně 25 lidí.

Dvě nálože zabily v centru irácké metropole na 13 lidí, dalších 40 bylo zraněno | Foto: Reuters

Přesný důvod zabití těchto jezídů prý zatím není jasný. Podle Chalíla tak ale bojovníci Islámského státu chtějí šířit mezi jezídy strach a přinutit je k přestoupení na muslimskou víru. Mezi zabitými jsou údajně muži, ženy i staří lidé.

Desetitisíce jezídů utekly loni v srpnu do hor, když Islámský stát dobyl město Sindžár ležící na severu Iráku u hranic se Sýrií. Stovky jich ale radikálové zajali a mnohé ženy zotročili a znásilnili. OSN vyhodnotila útoky na jezídy jako pokus o genocidu.

Na zločiny páchané IS dostává stížnosti Mezinárodní trestní soud, jeho hlavní prokurátorka Fatou Bensoudaová před měsícem oznámila, že obviněními z údajných válečných zločinů se zabývá. Zatím ale dospěla k závěru, že právní základ pro zahájení předběžného vyšetřování je v této chvíli příliš úzký.

Islámský stát | Foto: Michal Jindra

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme