Putin vůdce Indie a Pákistánu k jednání nepřivedl

Ruskému prezidentovi Putinovi se nepodařilo zorganizovat osobní setkání představitelů Indie a Pákistánu v kazašské Almaty, kde se konal bezpečnostní summit asijských zemí. Podle nejnovějších zpráv se ale prý rýsuje přinejmenším návštěva pákistánského prezidenta Mušarafa v Moskvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vádžpéjí (vlevo) a Mušaraf | Foto: ČTK/AP

Jak uvedl Parvíz Mušaraf, pozval ho ruský prezident mocností k jednání do Moskvy a měl také říci, že bude pozván i indický prezident Vádžpejí. Vladimir Putin se ale tak přímočaře nevyslovil. Uvedl sice, že oba vedoucí představitelé obou znepřátelených jaderných mocností projevili během oddělených schůzek zájem na přímých kontaktech, ale podmínky pro organizaci podobných rozhovorů si prý představují každý po svém.

Diplomatická aktivita Vladimira Putina zastínila další témata summitu šestnácti zemí. Politici jednali o podpoře stability v regionu, spolupráci proti šíření jaderných a dalších zbraní a hlavně o boji proti terorismu. Indicko-pákistánský konflikt překryl i diskuzi o situaci na Blízkém východě a v Afghánistánu.

Indický prezident Vádžpejí i pákistánský prezident Mušaraf jednotlivě jevili ochotu k jednání o sporných tématech včetně Kašmíru. Dillí ale musí napřed získat důkazy, že islámští ozbrojenci přestali překračovat společnou hranici v Kašmíru z jeho pákistánské části do indické. Vádžpéjí doplnil vyjádření ochoty k jednání s Pákistánem nutností věnovat pozornost zastavení terorismu. Prezident Mušaraf konstatoval, že Pákistán nechce válku s Indií, a nebude jejím iniciátorem. Přes pozitivní signály, které prý v postoji Pákistánu zaznamenal Vladimir Putin, k dialogu v Almaty nedošlo.

Premiér Vádžpéjí na asijskému summitu řekl, že Indie je ochotná jednat s Pákistánem o Kašmíru, který je předmětem dlouholetých sporů mezi oběma jadernými mocnostmi. Dillí ale musí napřed získat důkazy, že islámští ozbrojenci přestali překračovat společnou hranici v Kašmíru z jeho pákistánské části do indické. Po vystupňování vzájemného napětí v minulých několika měsících soustředily obě země u společné hranice celkem milión vojáků.

Petr Voldán, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme