Řecko stále čeká na jméno premiéra přechodné vlády

Řečtí političtí lídři zatím nebyli schopní sdělit veřejnosti jméno nového premiéra, přestože ze všech stran sílí tlak na to, aby jednali rychle a zabránili chaosu ohrožujícímu celý projekt eura. Technokratický premiér by měl zajistit splnění podmínek pro přijetí záchranného balíku EU a dovést zemi k předčasným volbám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Papandreu na schůzce s prezidentem a lídrem pravicové opozice | Zdroj: Reuters

Jenže podle zpráv, které unikly do médií, si potenciální favorit na tento post Lukas Papademos klade údajně nepřijatelné podmínky. Například prý odmítá ministry, kteří by byli pod diktátem obou velkých stran.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji v Řecku mluvila ve Světě o osmé Kateřina Králová z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Objevují se proto i další návrhy na obsazení premiérského křesla, hovoří se například o evropském ombudsmanovi Nikiforosi Diamandurosovi.

„Dlouhá večerní schůzka lídrů strany PASOK a Nové demokracie Papandrea a Samarase dopadla tak, že se prý za zavřenými dveřmi, alespoň podle řeckého tisku, dohodli na tom, kdo by měl být premiérem, nicméně své konečné rozhodnutí přednesou teprve dnes kolem poledního,“ uvedla ve Světě o osmé Kateřina Králová z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, odbornice na Řecko.

O důvodech odkladu rozhodnutí, které se očekávalo už včera večer, se jen spekuluje. Podle řeckých médií se zdá, že opoziční Nová demokracie zcela nesouhlasila se jmenováním bývalého viceguvernéra Evropské centrální banky Lukase Papademose do čela přechodné vlády.

Nová demokracie má nyní podle Králové dva žhavé favority: kromě evropského ombudsmana Nikiforose Diamandurose se objevilo ještě jméno Panaiotise Rumeliotise, bývalého řeckého ministra hospodářství, který zemi zastupoval i v Mezinárodním měnovém fondu.

„Uvidíme, jak to dopadne, zdá se, že horké jméno v tomto žebříčku tří je právě Panaiotis Rumeliotis,“ poznamenala Králová.

Tomáš Pavlíček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme