Ruská vláda slíbila malým a středním podnikatelům podporu. Ne všichni o ni ale stojí

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv na ekonomickém fóru v Soči opět sliboval státní podporu malému a střednímu podnikání. Zatím si privilegií a úlev užívají hlavně ropné kolosy a mamutí polostátní společnosti. Ne všechny společnosti o to ale stojí. Podle ředitele soukromé nábytkářské firmy ve vesnici Molokov je nejúčinnější formou státní podpory to, když se stát do soukromého podnikání vůbec neplete.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nábytkářská firma ve vesnici Molokovo

Nábytkářská firma ve vesnici Molokovo | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Nepřišli jsme sem náhodou, pocházíme odsud. Tady jsme postavili náš podnik a orientujeme se na klienty z této oblasti: Například na Leninův Sovchoz, kde jsme nábytkem vybavili školku. Se státem moc nespolupracujeme, všechno je postavené na osobních kontaktech,“ popisuje své podnikání Pavel Morozov, generální ředitel a spolumajitel malé nábytkářské firmy PROMLESMATERIAL.

Dvě haly, jednu výrobní a druhou skladovou, postavil ve vesnici Molokovo nedaleko Moskvy. Podnikat začal v roce 1998, těžil a zpracovával dříví v moskevské oblasti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruská vláda slíbila malým a středním podnikatelům podporu. O tom, jak to vypadá v praxi, natáčel v jedné malé ruské nábytkářské firmě zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

„Tehdy nebylo jasné, jaké zákony vlastně platí, byla to směs zbytků sovětského systému a nových pořádků. Z druhé ruky jsme nakoupili finskou lesní techniku, ale v tom systému nešlo pracovat. Zakázky sice byly, ale měli jsme problém s povolením pro těžbu. Najednou nebylo dříví,“ říká Pavel Morozov.

Se společníky se proto rozhodli vybudovat nový podnik zaměřený na nábytek: „Firmu jsme budovali ve dvou etapách. Začínali jsme s jednoduchým vybavením a teď tady vidíte tyhle drahé obráběcí stroje, jsou z Itálie a Německa. Zkoušeli jsme levnější analogické zařízení z Číny, ale bylo nekvalitní. A tento italský stroj funguje už deset let. Moc se s ním nemazlíme.“

V Rusku sice začali podobná zařízení vyrábět, ale podle čínské licence, takže Pavel Morozov zůstává u západní produkce.

Nábytkářská firma ve vesnici Molokovo | Foto: Martin Dorazín

„Tohle je náš nový přírůstek - obráběcí stroj řízený počítačem. Umí z desky vyřezat jakékoli tvary. Základem je starý ale poctivý stroj, my jsme ho jenom přeprogramovali. Vyměnili jsme mu mozek a teď je z něj moderní zařízení,“ uvádí Morozov s tím, že si kvůli rozvoji firmy musel vzít půjčky. Zastavil pozemky na jihu Ruska a nakonec i vlastní auto.

„Dřív půjčky nebyly vůbec, ale teď s nimi není sebemenší problém. Snad kromě toho, že úroky činí 18 až 20 procent. Pozdě jsme pochopili, že si takové úvěry brát nemůžeme. Pozemky i byt jsme museli prodat, abychom úvěr mohli splatit,“ vysvětluje.

'Všichni říkali, že Rusové jsou leniví'

Současné zařízení už firma koupila na leasing. Úroky jsou sice stejně vysoké, ale okamžitě můžete začít vyrábět, říká Pavel Morozov. Na pomoc státu se podle něj spoléhat nelze.

Jeho firma není velká, zaměstnává 12 lidí a zabývá se hlavně individuálními zakázkami. Někdy také dodává do sítí, jako jsou lékárny nebo fitness centra. Vedoucím dílny je Dmitrij, který tam pracuje už několik let a jak říká, s ostatními vytvořili pevný tým.

„Dnes vyrábíme nábytek na zakázku – skříně a šatny. Výrobu plánujeme rozšířit, chceme dokoupit další stroje, ale všechno postupně. Jak se říká: ani Moskvu nepostavili za jeden den,“ popisuje Dmitrij. Ve firmě je prý spokojený, měsíčně si v přepočtu vydělá 20 tisíc korun.

„Jako šéf výroby mám plat 45 tisíc rublů a někdy i víc, podle prémií. A k tomu sociální balíček, placenou dovolenou a pojištění. Zpočátku nám trvalo, než jsme se sladili. Víte, někdo pro práci s dřevem prostě nemá buňky a někomu ruce rostou z jiné části těla. Teď jsme ale sehraná parta. Šéf je normální, sice přísný, ale to je správné,“ vysvětluje vedoucí dílny.

Nábytkářská firma ve vesnici Molokovo | Foto: Martin Dorazín

Vladimír Šalak ve firmě pracuje dva roky. Uprchl z Ukrajiny poté, co v Donbasu vypukla válka a jeho dům se ocitl v zóně bojů.

„Všichni říkali, že Rusové jsou leniví. To je stereotyp. Překvapilo mě, jací jsou to dříči, pracují bez ohledu na čas. Když je zakázka, tak i dlouho do noci, dokud ji nedokončí. Já bych si ale chtěl otevřít vlastní firmu. Jak se říká: špatný voják, který se nechce stát generálem,“ říká Šalak.

Generální ředitel Pavel Morozov dodává, že nejúčinnější forma státní podpory je, když se stát do soukromého podnikání neplete.

Nábytkářská firma ve vesnici Molokovo | Foto: Martin Dorazín

Nábytkářská firma ve vesnici Molokovo | Foto: Martin Dorazín

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme