Sčítání hlasů z předčasných voleb v Japonsku ještě není u konce

Předčasné parlamentní volby se v neděli konaly v Japonsku. Podle předběžných výsledků zvítězila Liberálně demokratická strana současného premiéra Džuniča Koizumiho. O předčasných volbách rozhodl Koizumi sám a 8. srpna vládu odvolal. Důvodem bylo sedmatřicet členů LDP, kteří odmítli podpořit reformy ministerského předsedy. Voleb se zúčastnil rekordní počet obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský premiér Džuničiró Koizumi

Japonský premiér Džuničiró Koizumi | Foto: AFP

Volby do dolní sněmovny skončí podle současných výsledků přesvědčivým vítězstvím vládní Liberálně demokratické strany premiéra Džuniča Koizumiho. Sčítání hlasů má skončit asi za několik hodin, zřejmé však už je, že Koizumiho strana sama získá stabilní absolutní většinu.

Spolu s křesly svého dosavadního koaličního partnera, strany Kómetó, jich obsadí dokonce více než 330. To znamená v dolní sněmovně s celkovým počtem 450 poslanců dvoutřetinovou většinu.

Nejsilnější Koizumiho opozice, Demokratická strana, utrpěla podle předběžných výsledků drtivou porážku. Většinu ze 177 křesel, které v posledních volbách v roce 2003 získala, proto ztratí.

Dana Hašimoto, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme