Šest odpalovacích zařízení, několik střel, radar. První část protiraketového štítu je v Jižní Koreji

Kontejnery s první částí kontroverzního amerického protiraketového štítu THAAD dorazily na místo svého určení na základně na jihovýchodě Jižní Koreje. Uvedla to jihokorejská tisková agentura Jonhap. Oznámení přišlo pouhý den poté, co Severní Korea uspořádala u příležitosti 85. výročí založení své armády rozsáhlé vojenské cvičení s ostrými střelbami.

Soul/Jižní Korea (Aktualizováno: 11:02 26. 4. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti příjezdu protiraketového štítu THAAD protestovalo několik lidí | Zdroj: Reuters

O rozmístění štítu THAAD už v únoru jednal v Soulu na své první zahraniční cestě ve funkci americký ministr obrany James Mattis.

Proti záměru vybudovat protiraketový štít na jihokorejském území protestovaly kromě KLDR také Čína a Rusko, které již dříve varovaly, že přijmou blíže neupřesněná protiopatření. Mattis ale prohlásil, že žádná jiná země si nemusí kvůli štítu THAAD dělat obavy. Hotový by měl být systém do roka.

Tisková agentura Jonhap uvedla, že části systému dorazily do provincie Kjongsang pukdo na jihovýchodě země. Jednat by se mělo o šest odpalovacích zařízení, několik protiraketových střel a nejméně jeden radar. Na místo určení dorazilo šest nákladních vozů.

K zabezpečení převozu bylo povoláno 8000 policistů a silnice vedoucí na základnu byla zablokována. Zhruba dvě stovky místních obyvatel se shromáždily u tamějšího kulturního střediska a proti umístění štítu protestovaly.

Spoluorganizátor protestů agentuře Reuters sdělil, že 10 demonstrantů bylo při srážkách s policií zraněno a někteří utrpěli zlomeniny. Mluvčí místní policie agentuře sdělil, že nasazené pořádkové síly už byly staženy, o raněných jej nikdo neinformoval.

Část kontroverzního protiraketové štítu THAAD je už v Jižní Koreji | Foto: Reuters

Proti rozmístění štítu se vyjádřil i favorit nadcházejících prezidentských voleb, vůdce liberální opozice Mun Če-in. Jeho mluvčí k doručení první části štítu prohlásil, že „vůbec nebere v potaz budoucí vládu a to není správné". Mun Če-in požaduje, aby byla instalace zařízení pozastavena až do rozhodnutí administrativy příštího prezidenta. Prezidentské volby se budou konat 9. května.

Kritické stanovisko zaujal i Peking. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí dnes Spojené státy a Jižní Koreu vyzval, aby obranný systém stáhly.

Se Severní Koreou, proti které je THAAD namířen, je Jižní Korea od korejské války z let 1950 až 1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt byl ukončen pouze podpisem příměří, nikoli řádnou mírovou dohodou.

O situaci na Korejském poloostrově bude ve středu informovat americkou sněmovnu reprezentantů ministr zahraničí Rex Tillerson, ministr obrany Jim Mattis, šéf zpravodajských služeb Dan Coates a předseda sboru náčelníků štábů Joseph Dunford.

Už v úterý podobné setkání uspořádala americká vláda také pro členy senátu. Spojené státy dávají najevo rostoucí znepokojení z raketových a jaderných testů severokorejského režimu.

Americký kontroverzní protiraketový štít THAAD | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme