Skotsko může podle tamního premiéra přepsat historii, zvolí-li cestu nezávislosti

Přesně týden zbývá do historického hlasování, ve kterém obyvatelé Skotska rozhodnou o případné nezávislosti. Další průzkumy naznačily těsný souboj obou táborů. První skotský ministr Alex Salmond si myslí, že Skotsko je blízko přepsání historie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum o nezávislosti Skotska na Velké Británii se blíží | Foto: Peter Morrison | Zdroj: ČTK

„Skotsko si příští čtvrtek odhlasuje nezávislost, protože sliby ušité na poslední chvíli odpůrci samostatného státu nikoho v téhle zemi neošálí, stejně jako do očí bijící šikana a zastrašování ze strany vlády ve Westminsteru.“

Alex Salmond volil při setkání se zahraničními novináři tvrdá slova. Nepřímo narážel na varování dalších společností, jako například Royal Bank of Scotland, že přesunou své centrály do Londýna, pokud si Skotové odhlasují nezávislost.

Naopak ředitel vlivné investiční firmy Aberdeen Asset Management Martin Gilbert se nechal slyšet, „že by nezávislé Skotsko bylo velmi úspěšné."

Odpůrci samostatného Skotska v posledních hodinách prudce zvýšili svou aktivitu. Labouristé vypravili do Skotska zvláštní vlak se 60 poslanci, kteří mají přesvědčit voliče o výhodách setrvání ve Spojeném království.

Skotsko | Foto: Michal Jindra

Jiří Hošek, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme