Slovenská vládní koalice se rozpadá

Na Slovensku naplno propukla vládní krize - vládní koalice v původní podobě skončila. Po mimořádné schůzce předsedů tří koaličních stran oznámil premiér Mikuláš Dzurinda, že už nebudou spolupracovat s Aliancí nového občana vedenou Pavlem Ruskem. Šéf této strany na jednání pozván nebyl. Ministři za alianci zatím ve vládě zůstávají. Také křeslo šéfa resortu hospodářství připadne Ruskovým kritikům v ANO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavol Rusko | Zdroj: ČTK

Vypovězením koaliční dohody vyvrcholila aféra se směnkami v hodnotě více než 100 milionů korun, které podepsal bývalý ministr hospodářství a šéf Aliance nového občana Pavol Rusko. Osm poslanců z jedenáctičlenného klubu liberálů nabídlo premiérovi svoji podporu. Ten ji po dnešní poradě s ostatními partnery - křesťanskými demokraty a Stranou maďarské koalice - přijal.

Dzurinda se také rozhodl, že nevyhoví Ruskovi a neodvolá ministry kultury a zdravotnictví Františka Tótha a Rudolfa Zajace. O novém ministru hospodářství rozhodne skupina Ruskových stranických odpůrců a zakladatelů platformy v průběhu několika dní.

Aliance nového občana označila dnešní krok za politicky absurdní. Jde podle ní o důkaz toho, že nešlo o nic jiného než o politické, osobní a mocenské zájmy koaličních partnerů.

Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme