Špidla: Rozhodování o vepříně v Letech je plně v rukou české vlády
Evropský komisař Vladimír Špidla nechce doporučovat českému kabinetu, jak má postupovat v kauze kontroverzního vepřína v Letech u Písku. Tam stál koncentrační tábor, kde za války přišlo o život 326 lidí. Evropský parlament nedávno vyzval Prahu, aby velkovýkrmnu prasat odstranila. Tento apel je součástí dubnové rezoluce, ve které europoslanci celkově odsuzují diskriminaci Romů. A vyzývají unijní země, aby zlepšily postavení této menšiny. Jak Vladimír Špidla řekl Českému rozhlasu a ČTK, otázku vepřína v Letech není možné vytrhávat z tohoto kontextu.
Pracovní skupina
Jak se žije Romům v Evropě? Podle Špidly není pochyb o tom, že je tu mnoho problémů. Celou rezoluci Evropského parlamentu proto bere coby komisař pro zaměstnanost a sociální věci vážně. "Je pravděpodobné, že vytvoříme nebo že navrhnu zvláštní pracovní skupinu pod mým vedením, která se tím bude zabývat."
Špidla říká: nevěřím na zázračné iniciativy - je to běh na dlouhou trať. Důležité je podle něj každopádně vzdělávání Romů. A chce posílit některé aktivity, které už běží.
"V rámci Evropského sociálního fondu existují projekty, které se zabývají - v podstatě bych to nazval přípravkami pro romské děti - pro nástup do prvních stupňů školního vyučování. A to je velmi důležité. To jsou děti, které v zásadě mluví jiným jazykem a to pochopitelně není žádná legrace."
Koncentrační tábor v Letech byl
Podle Špidly bude potřeba mravenčí systematická práce, než se situace Romů opravdu zlepší. Na tom mu prý rozhodně záleží nejvíc. Proto nechce rozviřovat emoce v kauze kontroverzního vepřína v Letech. Coby historik ale každopádně odmítá zpochybňování toho, že tam za války tábor fungoval. Reagoval tak pro Radiožurnál na slova komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa, který doslova prohlásil: "Ohledně Letů se bezuzdně lže. Žádný skutečný koncentrák tam nikdy nebyl."
Špidla doslova říká: "Tábor v Letech existoval. A ten prasečák, ta výkrmna vepřů zasahovala na část území. Ne tedy většinu, ale byl tam tábor, ve kterém byli lidé utlačovaní, byli vězněni a umírali tam. Takže z mého hlediska je jasné, že tam tábor byl."
Vepřín - rozhodnutí je na Praze
Stávající komisař Špidla se výkrmnou v Letech zabýval už když byl premiérem české vlády. Sám připomíná, jak se tehdy zachoval: "Já sám jsem se tehdy nepřiklonil k myšlence, že by se velkovýkrmna měla odstranit. Považoval jsem za správnější, že se tam udělalo v určité vzdálenosti pietní místo a považoval jsem za správnější bojovat proti jiným věcem v této oblasti - proti diskriminaci a historickému zapomínání."
Pokud jde o Lety, žádné doporučení v tomto Špidla do Prahy rozhodně dávat nehodlá. "Jakým způsobem bude postupovat česká vláda, to je plně v kompetenci české vlády."
Celkově má rezoluce Evropského parlamentu o situaci Romů v unii váhu pro všechny evropské vlády. A je na nich, aby na to reagovaly - uzavírá Špidla.
"Česká republika stejně jako každý jiný stát EU by měla zvážit obsah výzev EP a rozhodnout o vhodných prostředcích a vhodném způsobu - tak aby se změnila situace, která momentálně není dobrá v Evropě. Prostě není dobrá. Je to věc českých autorit, jakým způsobem se rozhodnou postupovat."