Spirála násilí na Blízkém východě se dále roztáčí

U osady Necarim na jihu pásma Gazy vybuchla nálož. Tři Izraelce usmrtila a dva zranila. Podle izraelských vojenských zdrojů bomba explodovala při průjezdu izraelského konvoje. Palestinské zdroje zase uvedly, že dnes ráno Izraelci zabili už třetího Palestince u uprchlického tábora nedaleko Ramalláhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský tank | Foto: FAS

Jak přímo z Ramalláhu pro ČRo 1 - Radiožurnál popisuje reportér týdeníku Reflex Jan Šibík, situace je tam velmi napjatá a novináři raději zůstávají v hotelu.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šibík: Ramalláh

Prezident USA George Bush včera kritizoval amerického spojence Izrael za jeho tvrdé vojenské akce namířené proti Palestincům a prohlásil, že tato opatření nejsou užitečná.

Vyjednat příměří mezi Izraelci a Palestinci se ve čtvrtek pokusí americký emisar Anthony Zinni. Jeho misi do Izraele však doprovází skepse. Palestinský ministr informací Jásir Abid Rabbo tvrdí, že Izrael chce vnutit palestinské samosprávě pozici, kdy bude plnit izraelské pokyny.

Palestinská samospráva nezačne s Izraelem vyjednávat o příměří, dokud izraelská armáda neukončí ofenzívu na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Několik hodin před příletem emisara Anthonyho Zinniho to dnes řekl poradce palestinského předáka Jásira Arafata Nabíl abú Rudajná. Radikální organizace Hamas je odhodlána pokračovat v akcích proti Izraeli i v době Zinniho návštěvy.

Milan Kopp, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme