Spojené státy si dnes připomínají 6. výročí teroristických útoků

Amerika dnes vzpomíná na oběti útoků z 11. září 2001, kdy teroristé zmařili životy téměř 3 tisíc lidí. Pietní ceremonie se poprvé po šesti letech přesune z místa bývalého Světového obchodního centra do nedalekého Zuccottiho parku. Na původním zbořeništi se totiž začínají stavět nové budovy a památník. Teroristické útoky daly Bushově administrativě impuls k vyhlášení války proti teroru. A právě vleklé boje s iráckými ozbrojenci jsou stále více terčem kritiky běžných Američanů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dým nad Manhattanem

dým nad Manhattanem | Foto: Marek Václavík

Američtí občané chtějí znát odpověď na otázku, kdy se americké jednotky vrátí domů. Přesné datum návratu amerických vojáků nechtěl říci ani vrchní velitel amerických sil v Iráku David Petraeus, který při slyšení v americkém Kongresu hájil strategii šéfa Bílého domu. Připustil pouze, že americká vojenská přítomnost v Iráku by mohla klesnout na úroveň před jejím letošním zvýšením do poloviny příštího roku.

Američané příliš nevěří ani zákonodárcům a největší oporu vidí ve vojenském velení Spojených států. Vyplynulo to z průzkumu, který si nechala připravit televize CBS a deník New York Times. Podle něj velitelům v Iráku věří 68 procent Američanů. Je to podle průzkumu především na generálech, protože jen 5 procent dotázaných uvedlo, že nejvíce věří v této nepopulární válce administrativě prezidenta Bushe. Rozhodování o tom, kolik jednotek je v Iráku potřeba, by podle amerických občanů mělo být ponecháno na velitelích.

Bývalý ministr obrany Donald Rumsfeld, který stál u zrodu invaze do Iráku, prohlásil, že americké snahy v Iráku jsou mařeny neschopností irácké vlády položit základy demokracie.

Američané zůstávají skeptičtí k tomu, co od administrativy Bílého domu o válce v Iráku slyší. 21 letý Andy Kaplan z Colorada se právě z Iráku vrátil, kamarád z jednotky námořní pěchoty mu tam zemřel v náručí. "Syn chce na to všechno zapomenout," řekla v Denveru Českému rozhlasu Gay Kaplanová, matka mariňáka, který se do boje s terorem před 3mi lety sám přihlásil.

Jen 35 procent Američanů si podle průzkumu Gallupova ústavu myslí, že by v Iráku měli Američané zůstat do zlepšení situace. Plných 60 procent dotázaných odpovědělo, že chce znát časový harmonogram stahování amerických jednotek.

Al-Káida zveřejnila u příležitosti výročí atentátů z roku 2001 další videonahrávku

Hlavní strůjce tragédie, vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládin, zůstává i po šesti letech nepotrestán a Američanům vyhrožuje dalšími atentáty. Naposledy dnes, přesně v den šestého výročí teroristických útoků, se objevilo další videoposelství bin Ládina. 47 minutovou nahrávku zveřejnila na své internetové stránce Laura Mansfieldová, která se specializuje na analýzy islamistických internetových serverů.

Nahrávka obsahuje fotografii bin Ládina ve stejném obleku, v jakém se prezentoval na videonahrávce z minulého pátku. Slyšet je údajný bin Ládinův hlas. Chválí jednoho z útočníků Walída Šahrího, který narazil uneseným letounem do severní budovy Světového obchodního centra v New Yorku. V posledních dnech byly zveřejněny dva videozáznamy s poselstvím bin Ládina, podle expertů jsou zřejmě autentické.

Američané po bin Ládinovi a dalších členech vedení Al-Káidy pátrají od roku 2001. Domnívají se, že se vůdce teroristů skrývá na afghánsko-pákistánské hranici. Za pomoc při jeho dopadení je vypsaná odměna 50 milionů dolarů.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme