Státy kolem Afghánistánu čelí náporu uprchlíků

Přípravy Spojených států na útok proti teroristickým základnám v Afghanistánu nutí okolní středoasijské státy přijímat zvláštní opatření. Obávají se především odvetných akcí ze strany Talibánu a náporu uprchlíků. Z Afghanistánu utíkají desetitisíce lidí, Taliban uzavřel vzdušný prostor a podél afghánsko-pákistánských hranic rozmístil 25 tisíc vojáků. Pákistánským představitelům se nepodařilo přesvědčit Taliban, aby vydalo teroristu Usámu bin Ládina.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tříhodinové jednání se konalo v afghánském Kandaháru a zúčastnil se ho i šéf zpravodajské služby Pákistánu. Oproti původnímu plánu se Pákistánská delegace v Afghánistánu zdrží ještě den. Pákistán, Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie jsou jediné země, které uznávají Taliban. Po atentátech na americké cíle ale pákistánský prezident Parvíz Mušaraf prohlásil, že je připraven spolupracovat se Spojenými státy v boji proti terorismu.

Afghánské vládní hnutí Taliban začalo posilovat obranu před možným americkým útokem. Pohrozilo zároveň vojenskou akcí proti kterémukoli národu, který by podpořil případný odvetný zásah USA na Afghánistán. Opozice, která v občanské válce bojuje proti Talibanu, se naopak rozhodla podpořit případný americký útok na vojenské tábory islámského fundamentalisty Usámy bin Ládina, žijícího na afghánském území.

Na hranici mezi Pákistánem a Afghánistánem stoupá napětí. Afghánské vládní hnutí Taliban rozmístilo u Chajbarského průsmyku nedaleko afghánsko-pákistánské hranice 20 000 až 25 000 vojáků. Taliban k hranici s Pákistánem přesunul i ruské rakety Scud. Pákistán reagoval posílením vlastních jednotek podél 1400 kilometrů dlouhé společné hranice.

Podle informací ruské strany má Taliban pro vzdušný boj k dispozici jen 2O starých letadel typu MIG. Představitelé tohoto afghánského hnutí už požádali členské státy Organizace islámské konference o pomoc v případě útoku Spojených států.

Jak hlásí rozhlasová stanice Echo Moskvy s odvoláním na saúdský tisk, má se údajný původce teroristických akcí proti USA bin Ládin nacházet v podzemním bunkru v horách poblíž města Kandahár. Z hlavního města Kábulu údajně podle zpráv agentury ItarTass odcházejí představitelé vládního hnutí Taliban a jejich rodiny z obav před možným leteckým úderem Američanů. Ruská agentura zatím nemá podrobnosti o tom, jestli jde o organizovanou evakuaci nebo počátek paniky. V Kábulu prudce rostou ceny potravin a předmětů základní potřeby. Mezitím přijal například Kazachstán operativní plán příjmu uprchlíků pro případ masového příchodu běženců z Afghánistánu. Také Kyrgyzstán se obává vlny uprchlíků, která by mohla rapidně zhoršit situaci v regionu.

Saúdskoarabská rodina Usamy bin Ládina se veřejně distancovala od svého syna. Zároveň veřejně odsoudila teroristický útok ve Spojených státech. Šejk Abdulláh bin Ládin - hlava zámožné saúdskoarabské rodiny - vydal veřejné prohlášení, ve ketrém odsoudil chování a činy Usamy bin Ládína, se kterým rodina přerušila veškeré kontakty už před sedmi lety. Rodina Usamy bin Ládína rovněž zaslala saúdskoarabským novinám dopis, ve kterém vyjadřuje svou soustrast se všemi obětmi úterních událostí. Podle saúdskoarabského tisku byl Usama zbaven saúdskoarabského občanství v roce 1994. V tomtéž roce se od něj poprvé celá rodina veřejně distancovala.

Markéta Kaclová, Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme