USA 0:1 Česko

Státy NATO prý nenabídly Turecku zajímavý raketový systém, proto se obrátilo na Rusko

Ankara si přeje získat od Ruska raketový systém S-400, protože státy NATO nenabídly zajímavou alternativu. Řekl to turecký ministr obrany Fikri Işik. Ankara by navíc mohla koupi financovat půjčkou od Ruska. Tento postup by byl patrně vnímán jako urážka pro NATO a další zátěž pro již tak napjaté vztahy Turecka s Německem i USA, napsala turecká agentura Anadolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketový systém S-400 | Foto: CC BY 3.0, Vitaly V. Kuzmin

Işik prohlásil, že Turecko se napřed obrátilo na partnery v NATO. Ti ale prý Ankaře nenabídli dostatečně atraktivní obchod. „Bohužel jsme nezaznamenali žádnou jasnost a solidaritu, pokud jde o sdílení technologií a výhodnost ceny," oznámil ministr s tím, že ruský systém by neměl být začleněn do protivzdušné obrany NATO.

Turecko přerušilo spolupráci s NATO. Může blokovat společné projekty s partnerskými zeměmi

Číst článek

O možném prodeji S-400 jednal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během návštěvy Moskvy počátkem tohoto měsíce. Turecko si přeje financovat nákup půjčkou od Ruska, sdělil v úterý Sergej Chemezov, šéf ruské státní strojírenské a zbrojní firmy Rostec.

Předloni Turecko zrušilo tender na nákup S-400 za 3,4 miliardy dolarů (85,4 miliardy Kč). Ankara pak oznámila, že hodlá vyvíjet vlastní zbraně tohoto typu.

V roce 2013 chtělo Turecko získat systém protivzdušné obrany od čínské firmy, pod tlakem NATO ale od kontraktu ustoupilo.

Moderní systémy S-400 nyní chrání ruské základny v Sýrii. Objevily se i informace o tom, že je Moskva dodá Íránu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme