Taliban nabízí kapitulaci Kunduzu

Území, které v Aghánistánu ovládá Taliban, se stále zmenšuje. Napjatá sitauce panuje u Kunduzu, které je obklíčeno silami opoziční Severní aliance. Bojovníci Talibanu v tomto městě prý nabídli svou kapitulaci. Žádají ale, aby opozice zajistila bezpečnost třem tisícovkám cizinců, kteří bojují po jejich boku. Severní aliance na nabídku zatím nezareagovala. Talibanské pozice v této oblasti v neděli intenzivně bombardovaly americké letouny. Dalším cílem amerických náletů se stalo jihoafghánské město Kandahár a jeho okolí, kde stále zůstává vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar. Podle afghánské agentury AIP blízké Talibanu zemřelo při útocích několik desítek lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

B-52 přelétá | Zdroj: ČTK

O místě pobytu hledaného teroristy Úsamy bin Ládina stále panují dohady. Talibanský velvyslanec v Pákistánu Abdul Salám Zajíf potvrdil, že bin Ládin není na území ovládaném Talibanem. Zajíf si prý není jistý, jestli je vůbec ještě v Afghánistánu. Tuto možnost ale vylučují Spojené státy - podle Pentagonu neexistují žádné důkazy o bin Ládinově odchodu. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld sice připustil, že existuje řada států, kam by Úsama bin Ládin mohl odejít, ale domnívá se, že je stále ještě v Afghánistánu.

Americké letouny se při ranních náletech zaměřily také na talibanské jednotky v oblasti Šamšádu na východě Afghánistánu. Podle afghánské agentury AIP při tom zahynulo nejméně 30 lidí.

Francie rozšiřuje svůj vojenský kontingent v Afghánistánu. K jednotkám rychlého nasazení a parašutistům, kteří už z části dorazili do Mazáre Šarífu se přidalo osm stihaček Mirage 2000. Začíná také mise 250 francouzských vojáků v okolí letiště v Mazáre Šarífu. Za úkol mají zabezpečit ochranu pro chystaný letecký most humanitární pomoci.Zdeněk Müller:

V Kandaháru, který je stále v rukou Talibanu, se několik jeho představitelů setkalo se zástupci bývalého krále Záhira Šáha. Podle agentury AFP se dohodli na své účasti v nové afghánské vládě. Protitalibanská Severní aliance, která teď ovládá Kábul, vyjádřila ochotu zúčastnit se příští týden rozhovorů o budoucí vládě. Oznámil to opoziční ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh, který jednal v Uzbekistánu se zvláštním vyslancem USA Jamesem Dobbinsem. Severní aliance přistupuje podle Abdulláha na podmínku OSN, aby se schůzka konala v některé z evropských zemí. Přímo v Kábulu je na třídenní návštěvě vyslanec Organizace spojených národů Francesc Vendrell. Také on se snaží přesvědčit hlavní opoziční formaci k účasti na jednáních o koaliční afghánské vládě.

Do hlavního afghánského města Kábulu zase míří ruská delegace, která se chystá jednat s představiteli Severní aliance exilového prezidenta Rabbáního. Podle dostupných informací bude hlavním tématem nadcházejících rozhovorů především formování budoucí afghánské vlády. Cesta ruských představitelů do Afghánistánu je podle Moskvy prvním krokem k obnovení diplomatické přítomnosti v zemi. Rusko uzavřelo svou ambasádu v Kábulu v roce 1992, poté co islámští povstalci svrhli komunistický režim podporovaný Sovětským svazem.

Agenti CIA operují v Afghánistánu už od konce září. S odvoláním na dobře informované zdroje o tom píše The Washington Post. Ve většině případů jde o vojenské veterány, kteří se pohybují bez uniforem. K dispozici ale mají vrtulníky, letadla a průzkumná zařízení vybavená kamerami a protitankové rakety. Jednotky CIA získaly v Afghánistánu informace, které umožnily minulý týden americkému letectvu provádět třídenní soustředěné útoky na oblast, kde byl později zabit jeden z předních představitelů teroristické sítě Al-Káida.

Po pětileté přestávce začíná opět vysílat vysílat afghánská televize. Poté, co se v roce 1996 chopilo v Afghánistánu moci hnutí Taliban, bylo vysílání z náboženských důvodů zastaveno. Pouze několik bohatých Afghánců si tehdy mohlo dovolit tajně sledovat satelitní stanice. Drtivá většina lidí byla odkázaná jenom na rozhlas, který vysílal motlitby, kázání a vládní propagandu.

Představitelé opozičního Severního spojenectví odkryli v západním Afghánistánu novinářům masový hrob s ostatky protitalibanských bojovníků. Taliban vojáky popravil, ještě než opustil tuto část země. Hrob se podle agentury AP nachází poblíž vojenského letiště u městě Šindánd a obsahuje 27 těl. Všechna mají zápěstí svázaná provazy. K popravě protitalibanských bojovníků došlo někdy v posledních třech týdnech za zatím nejasných okolností.

Proti válce v Afghánistánu se v Londýně uskutečnila mohutná demonstrace. Podle odhadů policie se jí zúčastnilo na 15 tisíc lidí, čísla, která uvádí hlavní pořadatel demonstrace - koalice Zastavte válku - jsou mnohem vyšší.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme