Teroristé chtěli zničit až deset letadel nad Atlantikem

Na všech letištích ve Velké Británii byl vyhlášen nejvyšší stupeň ohrožení. Policisté překazili chystaný teroristický útok, jehož cílem se údajně mělo stát až deset letadel směřujících z Británie do Spojených států. Stroje měly být vyhozeny do povětří pomocí kapalných chemikálií. V souvislosti s plánovanými útoky zatkla policie v Londýně a Birminghamu 21 lidí. British Airways zrušily všechny lety a londýnské letiště Heathrow bylo z bezpečnostních důvodů uzavřeno. Mimořádná opatření platí i na letištích ve Spojených státech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště v Heathrow je přeplněno letadly | Foto: AFP

Zástupce ředitele londýnské metropolitní policie Paul Stevenson označil plánované útoky za "masovou vraždu nepředstavitelných rozměrů". Agentura Reuters s odvoláním na policejní zdroj uvedla, že teroristický útok měl být spáchán tekutými chemikáliemi, které chtěli útočníci propašovat v příručních zavazadlech.

Cílem útoku se mělo stát až deset letadel nad Atlantským oceánem. Nejnovější informace ukazují, že plány teroristů byly ve velmi pokročilé fázi.

Policisté při rozsáhlé bezpečnostní akci v noci na dnešek zatkli v Londýně a Birminghamu 21 lidí. Podle ministra vnitra Johna Reida jde zřejmě o hlavní aktéry útoků. Zatčení jsou většinou Britové pákistánského původu.

Ve Velké Británii platí nejvyšší stupeň ohrožení, který znamená hrozbu bezprostředního útoku. Cestující nyní musí počítat s přísnými kontrolami na všech letištích. Podle pokynů ministerstva dopravy lidé nesmí mít na palubě žádná příruční zavazadla. Do letadla si mohou vzít jen základní potřeby jako pasy a peněženky, a to v průhledných obalech. Dopoledne bylo oznámeno zrušení všech letů britských aerolinií.

Ministr vnitra John Reid vyjádřil optimismus ohledně dopadení teroristů a vyzval Brity, aby byli k současným opatřením tolerantní. "Cenou za ochranu a bezpečí celé naší země je bdělost, velká dávka bdělosti. Říkal jsem to už před začátkem této operace a zopakuji to i na jejím konci. Co se týká tohoto konkrétního případu, myslíme si, že jeho hlavní aktéři už sedí ve vazbě. Nesmíme ale v našem snažení polevit, a proto jsme vyhlásili nejvyšší stupeň ohrožení."

Londýnské letiště Heathrow je uzavřené. Lety do britské metropole zrušily až do odvolání mimo jiné německá letecká společnost Lufthansa, francouzská Air France, řecká Olympic Airlines, britská British Airways, španělská Iberia a italská Alitalia.

Omezeny jsou i lety z Prahy, což se může dotknout několika stovek cestujících. České aerolinie zatím zrušily let, který měl z ruzyňského letiště startovat ve 12:35. Odbavení na své tři další dnešní lety ČSA pozastavily. British Airways už zrušily dva lety.

Plánované útoky na letadla připomínají dílo teroristické sítě Al-Káida. Prohlásil to americký ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff. Letouny, na které se teroristé údajně chystali zaútočit, měly podle něj směřovat do New Yorku, Washingtonu a Kalifornie.

Američtí představitelé potvrdili, že mezi cíly teroristických útoků byly také americké aerolinky. Podle vyjádření pro americká média šlo o letadla společností United, Continental a American Airlines.

Představitelé amerických protiteroristických úřadů zatím neoficiálně potvrdili, že teroristé chtěli pronést na palubu letadel kapalné výbušniny maskované jako pití. Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost proto vyhlásilo nejvyšší stupeň hrozby teroristického útoku pro lety do Británie. Americká mezinárodní letiště zatím v tomto směru nepouštějí na palubu příruční zavazadla.

Úřad pro bezpečnost přepravy vyzývá cestující, aby dorazili na mezinárodní letiště pro zahraniční lety nejméně dvě hodiny před odletem a měli hodně trpělivosti.

Alexandr Pícha, Milan Kocourek, Marika Táborská, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme