Turecko čeká na pozvánku do Unie
Historický verdikt čeká dnes lídry Evropské unie. Ti se sjíždějí do Bruselu, aby rozhodli o tom, jestli unie zahájí vstupní rozhovory s Tureckem. Jak připomíná zpravodajka Českého rozhlasu Pavla Kvapilová, debata o této otázce je velmi vzrušená. Jde totiž o možný vstup muslimské země, která má na 70 milionů obyvatel a je ekonomicky slabá. Eventuální připojení Turecka výrazně ovlivní budoucí charakter celé unie.
Zahájení vstupních rozhovorů doporučila už v říjnu Evropské komise. Jak včera řekl její stávající šéf Jose Barroso, nastal čas, aby Evropská rada splnila své závazky vůči Turecku, oznámila start jednání a určila jasný termín. Očekává se, že na summitu zazní ano s určitými podmínkami.
Pokud vstupní rozhovory začnou, budou ovšem podle expertů velmi náročné. To si myslí i ředitel bruselského Centra pro evropskou politiku John Palmer. "Vyjednávání a reformy, které zároveň poběží, rozhodně nebudou krátké. Kdybych byl Turkem, byl bych vlastně velmi rád, že na to bude třeba hodně času, 10-15 let, protože změny, které si členství vyžádá, budou ještě traumatické. Bylo to tak v případě Velké Británie nebo Španělska a neméně traumatické to bude v případě Turecka."
Summit v Bruselu začne bez našeho premiéra. Stanislav Gross onemocněl a má horečky. Jak Radiožurnálu řekla mluvčí vlády Věra Dušková, musel proto zůstat doma a za sebe posílá náhradu. "Zdravotní stav pana premiéra neumožňuje odletět do Bruselu, protože má vysoké horečky. Sice nejsem lékař, ale tipuju to na chřipkové onemocnění. Pan premiér není v nemocnici, je v domácím ošetřování. Místo něj poletí místopředseda vlády Martin Jahn." Mluvčí nevyloučila, že Gross do Bruselu přiletí na druhý den jednání.