Turecko čeká na pozvánku do Unie

Historický verdikt čeká dnes lídry Evropské unie. Ti se sjíždějí do Bruselu, aby rozhodli o tom, jestli unie zahájí vstupní rozhovory s Tureckem. Jak připomíná zpravodajka Českého rozhlasu Pavla Kvapilová, debata o této otázce je velmi vzrušená. Jde totiž o možný vstup muslimské země, která má na 70 milionů obyvatel a je ekonomicky slabá. Eventuální připojení Turecka výrazně ovlivní budoucí charakter celé unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Evropské unie | Foto: europa.eu.int

Zahájení vstupních rozhovorů doporučila už v říjnu Evropské komise. Jak včera řekl její stávající šéf Jose Barroso, nastal čas, aby Evropská rada splnila své závazky vůči Turecku, oznámila start jednání a určila jasný termín. Očekává se, že na summitu zazní ano s určitými podmínkami.

Pokud vstupní rozhovory začnou, budou ovšem podle expertů velmi náročné. To si myslí i ředitel bruselského Centra pro evropskou politiku John Palmer. "Vyjednávání a reformy, které zároveň poběží, rozhodně nebudou krátké. Kdybych byl Turkem, byl bych vlastně velmi rád, že na to bude třeba hodně času, 10-15 let, protože změny, které si členství vyžádá, budou ještě traumatické. Bylo to tak v případě Velké Británie nebo Španělska a neméně traumatické to bude v případě Turecka."

Summit v Bruselu začne bez našeho premiéra. Stanislav Gross onemocněl a má horečky. Jak Radiožurnálu řekla mluvčí vlády Věra Dušková, musel proto zůstat doma a za sebe posílá náhradu. "Zdravotní stav pana premiéra neumožňuje odletět do Bruselu, protože má vysoké horečky. Sice nejsem lékař, ale tipuju to na chřipkové onemocnění. Pan premiér není v nemocnici, je v domácím ošetřování. Místo něj poletí místopředseda vlády Martin Jahn." Mluvčí nevyloučila, že Gross do Bruselu přiletí na druhý den jednání.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme