Venezuelci volí prezidenta. Očekává se, že zvítězí Maduro

Venezuelci dnes v prezidentských volbách vyberou nástupce zesnulého prezidenta Huga Cháveze. Ten zemřel 5. března na rakovinu. Očekává se, že ve volbách zvítězí úřadující prezident a Chávezův chráněnec Nicolas Maduro. Šance na vítězství ale v závěru kampaně dokázal zvýšit opoziční kandidát, guvernér státu Miranda, Henrique Capriles.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očekává se, že ve venezuelských volbách zvítězí úřadující prezident a Chávezův chráněnec Nicolás Maduro | Zdroj: Reuters

Předvolební kampaň provázely osobní útoky. Maduro i Capriles dokázali oslovit statisíce stoupenců.

Pro Caprilese už to byla druhá kampaň za posledních sedm měsíců, Chávez ho v říjnových volbách porazil s rozdílem jedenácti procent.

Pozorovatelé označují dnešní volby za prověrku politického odkazu zesnulého socialisty Cháveze.

„S ohledem na to, že Chávez a jeho smrt je nedávná a ten jeho symbolický vliv stále vysoký, tak Maduro, díky tomu, že volby jsou velmi rychle po Chávezově skonu, ještě stále dokáže čelit Caprilesovi právě s odkazem na Cháveze,“ říká politolog Radek Buben.

Volby také určí, jakým směrem se vydá upadající venezuelská ekonomika a zároveň nastaví nový model vztahů se zahraničím od Washingtonu po Havanu.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme