Většina základních a středních škol v Maďarsku přechází pod správu státu

Pro maďarské školství přinesl Nový rok zásadní novinku. Téměř všechny základní a střední školy se včlenily do jedné centrální správy škol. Od samospráv tak přešly přímo pod správu státu. Opozice proto mluví o zestátnění celého školství. Opatření je v zemi hodnoceno různě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní třída

Školní třída | Foto: Lukáš Milota

Většina samospráv není schopna udržovat školy, financovat náklady, platy učitelů a dalších zaměstnanců ve školství. Peníze od státu na tuto činnost v podstatě nikdy nestačily a obce tak často měly vysoké ztráty a dluhy.

Vláda nyní rozhodla, že výchova a vzdělávání je úlohou státu, který má zajistit jejich chod a fungování. Samosprávy to podle kabinetu nezvládají, takže stát od nich školy přebírá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novince v maďarském školství jsme si povídali s budapešťským spolupracovníkem ČRo Gregorem Martinem Papucsekem

Opatření se netýká všech škol. Například soukromé a církevní školy nepůjdou pod křídla státu, a asi desetina samospráv se svých škol nechce vzdát, protože zvládá jejich financování.

Ty, které přejdou pod správu státu, budou zařazeny ke školní správě, která bude centrální a bude mít obvodní filiálky. Centrální školní správa bude také zaměstnavatelem učitelů, kterých je v Maďarsku zhruba 120 tisíc. Nyní by se měly postupně uzavírat nové pracovní smlouvy.

Centralizovaný bude i veškerý majetek škol, školská zařízení, pomůcky. Vlastně vše, co souvisí se školami včetně obsahu, tedy učiva, učebních plánů či osnov. Opozice proto mluví o zestátňování škol.

Zůstala také celá série nevyjasněných otázek, například kompetence mezi ředitelem školy a správcem, a také v oblasti učebního procesu, osnov, řízení obsahové stránky školy.

Za největší mínus označují někteří odborníci to, že se zásadní změna děje uprostřed školního roku. Učitelé i ředitelé jsou znejistění. Nevědí ani to, jaký budou mít plat, co jim přinesou nové smlouvy.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme