Většina základních a středních škol v Maďarsku přechází pod správu státu

Pro maďarské školství přinesl Nový rok zásadní novinku. Téměř všechny základní a střední školy se včlenily do jedné centrální správy škol. Od samospráv tak přešly přímo pod správu státu. Opozice proto mluví o zestátnění celého školství. Opatření je v zemi hodnoceno různě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní třída | Foto: Lukáš Milota

Většina samospráv není schopna udržovat školy, financovat náklady, platy učitelů a dalších zaměstnanců ve školství. Peníze od státu na tuto činnost v podstatě nikdy nestačily a obce tak často měly vysoké ztráty a dluhy.

Vláda nyní rozhodla, že výchova a vzdělávání je úlohou státu, který má zajistit jejich chod a fungování. Samosprávy to podle kabinetu nezvládají, takže stát od nich školy přebírá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novince v maďarském školství jsme si povídali s budapešťským spolupracovníkem ČRo Gregorem Martinem Papucsekem

Opatření se netýká všech škol. Například soukromé a církevní školy nepůjdou pod křídla státu, a asi desetina samospráv se svých škol nechce vzdát, protože zvládá jejich financování.

Ty, které přejdou pod správu státu, budou zařazeny ke školní správě, která bude centrální a bude mít obvodní filiálky. Centrální školní správa bude také zaměstnavatelem učitelů, kterých je v Maďarsku zhruba 120 tisíc. Nyní by se měly postupně uzavírat nové pracovní smlouvy.

Centralizovaný bude i veškerý majetek škol, školská zařízení, pomůcky. Vlastně vše, co souvisí se školami včetně obsahu, tedy učiva, učebních plánů či osnov. Opozice proto mluví o zestátňování škol.

Zůstala také celá série nevyjasněných otázek, například kompetence mezi ředitelem školy a správcem, a také v oblasti učebního procesu, osnov, řízení obsahové stránky školy.

Za největší mínus označují někteří odborníci to, že se zásadní změna děje uprostřed školního roku. Učitelé i ředitelé jsou znejistění. Nevědí ani to, jaký budou mít plat, co jim přinesou nové smlouvy.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme