Zahraniční noviny hledají skutečného vůdce pro Blízký východ

Zahraniční tisk si připomíná výročí masakru na pekingském náměstí Tiananmen. Ptá se také po silném auoritativním vůdci, který by zajistil mír na Blízkém východě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkongský Standard se dnes věnuje 12. výročí masakru na pekingském náměstí Tiananmen, k jehož připomenutí se letos v Hongkongu shromáždilo více než 48 tisíc lidí. Jak list poznamenal, spolu s padesáti tisíci svíčkami vzplanuly i dokumenty s podpisy 14 tisíc obyvatel Hongkongu. Ti se tak snažili vyjádřit svou podporu demokratickým reformám na čínské pevnině. Jindy reservovaný šéf hongkongské exekutivy Tung Chee-hwa včera emotivně bránil pekingskou vládu, na kterou se snesla kritika pro potlačování svobody slova. "I když nejsem mluvčím Číny, chtěl bych dodat, že současné čínské vedení je jedno z nejosvícenějších a nejprogresívnějších v našich dějinách."

Zimbabwský prezident Robert Mugabe ztratil jednoho ze svých nejfanatičtějších spolupracovníků, Hunzviho, metlu bílých farmářů a černošské opozice, který zemřel v nemocnici v Harare. Napsal o tom dnes britský Daily Telegraph. Hunzvi, šéf asociace válečných veteránů, měl být Mugabeho hlavní oporou při prezidentských volbách v příštím roce. Oběti krutého režimu přijali zprávu o Hunzviho smrti s neskrývanou radostí. Jen vloni obsadily Hunzviho oddíly téměř 1700 farem bílých farmářů. Účastnil se i sám Hunzvi, a to se zaťatou pěstí a s krvelačnými válečnými písněmi. Ani teď však nejsou farmáři zbaveni strachu. Obávají se, aby nebyla vina za Hunzviho neobjasněnou smrt uvalena právě na ně.

O tom, jak se brazilská vláda vypořádává s energetickou krizí v zemi, napsal dnešní Die Welt. List uvádí: Takhle si Brazilci konec léta určitě nepředstavovali. V pondělí vstoupilo v platnost nařízení vlády na snížení spotřeby elektrické energie ve větších městech, a to minimálně o 20 procent. Sotva si lze představit, co se teď stane v zemi, kde jsou Vánoce, Silvestr a karneval svátky velkého plýtvání elektřinou. Za každou kilowatthodinu spotřebovanou nad povolený měsíční limit zaplatí Brazilci pokutu - plus padesát procent celkových poplatků. Co je však pro Brazilce horší než pokuty? Odpadnou i večerní osvětlené fotbalové zápasy.

Na Blízkém východě chybějí skuteční státníci, napsal konzervativní pařížský "Le Figaro" k nejaktuálnějšímu zahraničnímu problému těchto dní. K tomu, aby se oba tábory vymanily z nynějšího smrtelného souboje, je zapotřebí velké autoritativní síly zvenčí. Bohužel ani Spojené státy, ani Evropa se k tomu nemají. Jako reakci na angažovanost svého předchůdce Billa Clintona v blízkovýchodním dramatu vsadil George Bush od začátku na zdrženlivost a odstup.

Evropská unie, která by jako makléř palestinských a izraelských ekonomických zájmů mohla mít dostatek důvodů pro angažovanost na Blízkém východě, se zatím omezila pouze na uveřejňování komuniké. Je to skutečná tragédie. Blízký východ padá opět do války, protože od zavraždění egyptského prezidenta Anvara Sadata a izraelského premiéra Jicchaka Rabina už tento region nemá opravdové státníky.

Britské konzervativní "Timesy" ke krizi mírového procesu na Blízkém východě napsaly, že na Arafatových rukou lpí krev. Je jako kočka, která má údajně devět životů, ale mezitím jich už postupně osm spotřeboval. Palestincům neustále sliboval nebe na zemi a přitom promarnil každou reálnou šanci na vytvoření palestinského státu. Své opakované selhání vždy přitom využil k dalšímu rozdmychávání nenávisti vůči Izraeli. Arafat už se nezmění. Jeho tvrdošíjnost byla příliš často oslavována namísto odmítána - ze strany Západu i ze strany arabských vlád. Teď by mu měli prostě říct, že jeho hra skončila.

Římský Il Messagero se po posledním krvavém sebevražedném palestinském atentátu rovněž obává narůstajícího nebezpečí na Blízkém východě. Ještě před pár měsíci jsme nevěřili vlastním očím a uším: Ariel Šaron vyhlásil jednostranné příměří. Teď jeho vláda "národní jednoty" hledá možnost jak neustupovat tlaku ulice. V těchto hodinách už v Tel Avivu a v Jeruzalémě nejde jen o mír či válku. Poprvé existují obavy, že by jedinou demokracii na Blízkém východě mohly srazit na kolena důsledky konfliktu, které už sama nezvládá. Dějiny nás učí, že v takových situacích není nutně třeba státní převratu.

Německý týdeník Der Spiegel přinesl obsáhlou informaci o vynikajícím úspěchu českého atleta, v současné době nejlepšího desetibojaře světa Romana Šebrleho, který v minulých dnech ve sportu takzvaně "prorazil zvukovou bariéru", jinými slovy překonal mýtickou hranici 9000 bodů. Brousili si na ni zuby i jiní borci, jako Američan Dan O´Brien, Čech Tomáš Dvořák nebo Němec Frank Busemann. Magazín připomíná, že při prvním startu před devíti lety získal Roman Šebrle 6541 bodů.

Za svůj vzestup vděčí tento sportovec neobvyklému partnerství, pokračuje Der Spiegel: od roku 1995 trénuje Šebrle s dvojnásobným mistrem světa Tomášem Dvořákem. Toto duo je v daném oboru považováno za vzorové. Oba pracují profesionálněji než všichni ostatní a vzájemně se pobízejí ke stále lepším výkonům. "Šebrle je spolehlivý jako náš Volkswagen-brouk, má ovšem motor jako Porsche," řekl týdeníku Der Spiegel Šebrlův německý konkurent Frank Busemann.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme