Zahraniční noviny o Vladimíru Mečiarovi

Zahraniční tisk dnes píše o německých reakcích na sudetoněmecké dny, také o Vladimíru Mečiarovi a Benešových dekretech a také šancích Východního Timoru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Co český premiér říká o sudetských Němcích, je nejen chybné, ale také cynické, uvádí Berliner Zeitung. Jeho poznámky, že se někdejším spoluobčanům vyhnáním splnilo přání, Miloše Zemana diskvalifikuje. Zeman tak neodpovědně fackuje své partnery v Německu. Také Edmund Stoiber si ale musí dát líbit obvinění, že z volebnětaktických důvodů vyostřil konflikt. I když je požadavek na zrušení Benešových dekretů oprávněný, hrozba přibouchnout dveře Evropské unie je přehnaná.

Řeč ministra vnitra Otty Schilyho se stala malou senzací, soudí Frankfurter Allgemeine Zeitung. V německé politice vůči Česku byly na sudetoněmeckém sněmu skutečně zřetelné nové akcenty, především pak od člena vlády. Pro rozhořčenou velkou část sudetoněmeckého publika ale bylo příznačné, že Schilyho vlastní poselství vůbec nevzalo na vědomí.

Schilyho návrh zrušit dekrety a zříci se majetkových nároků může přinést právní problémy, ale morálně ukazuje správnou cestu, uvádí Süddeutsche Zeitung. Když ale Edmund Stoiber zpochybňuje způsobilost Česka pro členství v Evrospké unii, pak tím neslouží Čechům ani sudetským Němcům. Pro případ vítězství Stoiber oznámil, že se bude vztahům s Prahou zvlášť věnovat. Zatím přišla jen hrozba.

V souvislosti s víkendovým sudetoněmeckým srazem se slovenský deník Sme vrací k nedávnému výroku předsedy HZDS Vladimíra Mečiara o tom, že Benešovy dekrety "nejsou součástí slovenského právního řádu".

Mečiar se tímto tvzením dostal do rozporu s oficiálním stanoviskem Slovenské republiky, uvádí list. Není pochyb o tom, že v minulosti Mečiar využíval téma možného odškodnění vyhnaných karpatských Němců jako nátlakovou páku vůči České republice. Odpověď na otázku, proč má i několik let po rozdělení federace a pár týdnů před parlamentními volbami nutkavou potřebu míchat se do citlivého místa české geopolitiky, je zřejmě třeba hledat v mezinárodní izolaci HZDS.

Hlavně díky ní se koaliční potenciál HZDS blíží nule. Mečiarova kalkulace, že když nechá "malé" Čechy ve štychu, získá si přízeň "velkých" Němců, patří do oblasti sedlácké vypočítavosti. Je to však příznačný jev, poukazující na to, že Mečiar je pro Slovensko nebezpečný nejen jako brzda integrace na západ, nýbrž i jako slabý vyjednávač před či po integraci země. Svým výrokem o neplatnosti Benešových dekretů na území Slovenska Mečiar opět podal důkaz o své nepřevychovatelnosti.

Analytik stejného deníku Ivo Samson se zamýšlí i nad úrovní česko-slovenských vztahů na pozadí setkání premiérů Zemana a Dzurindy. Z článku vybírá bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová. Havranová, RZ 260233

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje ze SME

Východní Timor získal po více než 450 letech nezávislost a nová vláda se bude muset snažit o hospodářské oživení země, píše americký list International Herald Tribune.

Představitelé vládnoucí strany se vzdali své marxistické minulosti a chtějí se orientovat na tržní ekonomiku. Země dostává obrovské množství peněz z rozvojové pomoci a od zahraničních dárců. Ale Východní Timor se bude muset potýkat i s obtížemi. Tím, že OSN stanovila minimální mzdu na více než 3 dolary denně, má země na asijské poměry drahou pracovní sílu, a bude proto obtížné přitáhnout zahraniční investice. Jinak ale může kráčet ve stopách Malajsie a Indonésie. Obě země využily svých přírodních zdrojů, začaly samy investovat a otevírat své trhy. Východní Timor má podobné šance.

Jiří Hošek, Ivona Holá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme