Zahraniční tisk kritizuje Evropskou centrální banku

Evropské listy kritizují rozhodnutí Evropské centrální banky nenásledovat americkou úrokovou politiku a nesnížit úrokové sazby. Podle britského deníku The Guardian Evropa propásla svoji šanci, aby koordinovaným snížením úroků oživila skomírající hospodářství. Zahraniční noviny také rozebírají vztahy Austrálie a Indonésie po útocích na Bali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Polský list Gazeta Wyborcza se zamýšlí nad následky rezoluce Rady bezpečnosti OSN ke zbrojním inspekcím v Iráku. Na svých stránkách umístil komentář amerického analytika Antonyho Cordesmana. Cituje z něj varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák:

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák cituje z Gazety Wyborczy

Evropský tisk kritizuje rozhodnutí Evropské centrální banky nenásledovat americkou úrokovou politiku a nesnížit úrokové sazby: Evropa zase jednou propásla svoji šanci, aby koordinovaným snížením úroků oživila skomírající hospodářství, píše liberální britský The Guardian. Tím, že se Evropská centrální banka rozhodla ponechat hlavní úroky beze změn, zničila naděje Spojených států na hospodářský růst. Co to znamená? Světové hospodářství bude poškozeno tím, že pokles daní v USA nedosáhne očekávaného dopadu. Je na čase, aby Evropa ukázala svůj vlastní potenciál a nenechávala hospodářské a politiské vedení jenom na Američanech. Vytvořením měnové unie mělo dojít k posílení evropské pozice. To se dosud nestalo - na vině je zčásti Evropská centrální banka, uzavírá britský Guardian.

Kritiku si evropská měnová politika vysloužila také od francouzského hospodářského deníku La Tribune: Prezident Evropské centrální banky Wim Duisenberg se opět zalekl snížení úroků, které je podle všeho nezbytné. Nicnedělání našeho centrálního bankéře odsoudí evropské hospodářství k tomu, aby v dalších týdnech výrazně oslabilo. Podniky budou dále vyčkávat, nezaměstnanost poroste a spotřebitelé budou omezovat svoje nákupy a doufat v lepší časy. Proč vlastně máme čekat? Nezávislost centrální banky přece nemá být v tom, že jedná systematicky proti všem ostatním, soudí francouzský La Tribune.

Australský deník Sydney Morning Herald rozebírá vztahy Austrálie a Indonésie po útocích na Bali a po zveřejnění případu o nešetrném zacházení s indonéskými Muslimy. Australský ministr zahraničí Alexander Downer tvrdí, že indonéská média se zachovala bezohledně při skandalizování případu zacházení s indonéskými Muslimy. Těžko s ním nesouhlasit, zde je příklad: Indonéský vážený a nezávislý časopis Tempo přinesl tento týden ve svém politickém komiksu obrázek, jak obrovský klokan v uniformě protiteroristické jednotky stojí na malinké postavičce Indonésana. Titulek zněl "Jsi muslim?".

Indonéská média skutečně útočí na Austrálii a míří mnohem hlouběji, než na události posledních týdnů, pokračuje The Sydney Morning Herald. Bylo by ovšem chybou vnímat tento problém jako čistě mediální záležitost. Australský diplomat byl v Jakartě povolán indonéským ministrem zahraničí a bylo mu velice hrubě řečeno, že Indonésie je nespokojená se způsobem, jakým Austrálie odpovídá na útoky v Bali. A tak když Downer kritizuje indonéská média, vysílá tím zároveň jasný signál indonéským politikům, že by měly spíš oslabovat než posilovat názory o pošramocení vzájemných vztahů.

Australská vláda zdůrazňuje pokračování spolupráce mezi oběma zeměmi při potrestání viníků za bombový atentát, realita v ulicích Jakarty však vypovídá o rostoucím nepřátelství vůči Austrálii. A přitom vzájemný respekt a porozumění mezi těmito dvěma zeměmi je klíčem k dlouhodobé australské bezpečnosti.

A kdo tedy bude udávat tón při řešení této otázky? ptá se Sydney Morning Herald. Nebude to armáda komentátorů, kteří věří, že odpověď na Bali je bušení do hrudi a ohrnování nosu nad návrhem citlivějšího postoje k islámské komunitě a k muslimským sousedům. Nebudou to ani ti, kteří věří, že nejprospěšnější je připojit se k válce proti terorismu a vysílat ozbrojené jednotky kamkoliv budou Američané chtít. Nebudou to ani ti, kteří pro získání politických bodů hrají na strunu australské nejistoty a strachu. K těm patří představitel opozice Craig Emerson, který hloupě podporuje myšlenky o rasistické a antiislámské Austrálii.

Řešení přijde od těch, kteří pochopí, že naše bezpečnost závisí na vztazích s jihovýchodní Asií a obzvláště s Indonésií. Že vzrůstající nebezpečí plyne z boje mezi extrémním a umírněným islámem. Austrálie má obrovský zájem na vývoj této bitvy, protože její výsledek by mohl být nejhorší noční můrou reality: nepřátelské, fundamentalistické islámské státy jako australští sousedé, uzavírá svůj komentář deník Sydney Morning Herald.

Nepálský týdeník The people´s review se pozastavuje nad horlivostí při řešení problémů mezi Indií a Nepálem. Není pro nás žádným překvapením, že indický profesor SD Muni často hovoří o Nepálu. Muni je profesor na Univerzitě Jawarlal Nehru a je známý jako nepálský expert. Dokonce plynně hovoří v nepálském jazyce. Je nepřítel nepálského rozvoje a vždycky chtěl, aby Nepál spadal pod Indii. Nedávno ho skupina nepálských novinářů potkala v New Delhi v Indii. Když se jej zeptali na řešení krize v Nepálu, odpověděl, že konstituční uspořádání je jediné řešení. Samozřejmě, je Ind a slouží zájmům své země. Překvapením však je, že v Nepálu je mnoho takových odborníků, kteří jsou víc indští než samotní Indové, poznamenává nepálský list The people´s review.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme