Zahraniční tisk o cestě papeže Benedikta XVI. do Brazílie

Cesta papeže Benedikta XVI. do Brazílie, to je hlavní téma, na které se dnes soustředí světová média. Papež Benedikt XVI. je poprvé během svého pontifikátu na návštěvě v Latinské Americe. Jedinou zemí v jeho cestovním plánu je Brazílie. Ještě před přistáním v Sao Paulu se ale Svatý otec postaral o rozruch. Na palubě letadla totiž údajně potvrdil exkomunikaci mexických poslanců, kteří hlasovali pro možnost umělého přerušení těhotenství. Jak to komentují deníky ve světě?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Nejvíce reakcí vyvolalo údajné vyjádření papeže v médiích v Mexiku. I když se Vatikán snažil později slova Svatého otce zmírnit. Například komentátoři deníku La Jornada tvrdí, že se katolická církev chová pokrytecky. Na jedné straně exkomunikuje poslance za to, že dali práva ženám. Současně ale v církvi zůstávají kněží, kteří zneužívají děti.

Problémy, které papeže v Jižní Americe čekají, komentuje také většina italských médií. Upozorňují na to, že v Brazílii rychle ubývá katolíků. Také o tom chce papež během své návštěvy mluvit. Do komentářů v italských denících se začetla naše spolupracovnice v Římě Vědunka Lunardi.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Lunardi cituje italský tisk

Zahraniční noviny se ale vracejí také k případu šéfa Světové banky Paula Wolfowitze. Dostal se do problémů, protože vyšlo najevo, že zaměstnal svou přítelkyni. Ta už ve Světové bance nepracuje. Jak komentují případ deníky ve světě?

Vedení Světové banky dostalo lekci, Wolfowitz by měl odstoupit - to jsou některé z titulků, které dnes v novinách najdete. Rakouský deník Die Presse konstatuje, že po profesní stránce je Wolfowitz muž na svém místě. Jenže důvěryhodnost už ztratil. Měl by proto uznat svou chybu a odejít. Fakt ale je, že se Světová banka ještě nikdy ve své historii nerozešla se svým šéfem ve zlém. Proto nejspíš Wolfowitz dostane možnost, aby odešel sám. Zatím ale není nic jisté, Wolfowitz chce zveřejnit své plány dnes nebo zítra.

Evropský navigační systém Galileo provázejí problémy. Měla to být ambiciózní odpověď na americký systém GPS nebo ruský Glonass. Zatím to ale tak nevypadá. Co brzdí jeho spuštění?

Ohrožují ho hádky kvůli penězům. Osm firem, které na Galileu pracují, se nemůže dohodnout na tom, kdo bude co platit. Není také jasné, kolik má mít projekt zaměstnanců a kdo jim bude šéfovat. Tyto informace měly společnosti zveřejnit už dnes, zatím se ale nedokázaly shodnout. Britský list Finantial Times poznamenává, že jeden z největších vědeckých projektů Evropské unie může zkrachovat na obyčejné lidské hašteřivosti.

Vědunka Lunardi, Petra Steinerová, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme