Zahraniční tisk o projevu ruského prezidenta

Výměna českého kabinetu, včerejší výroční projev Vladimira Putina k ruskému parlamentu, opakování maturitních testů slovenských studentů či pronásledování královské rodiny agresivními britskými novináři - to jsou hlavní témata, na něž se dnes soustředí přední světové deníky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Evropské deníky zaznamenaly obměnu českého kabinetu. Například International Herald Tribune ke včerejší dohodě píše: Nová vláda má být "proevropská" a jednou z hlavních priorit je ratifikace Evropské ústavy. Čeští politici se však zatím nedokážou shodnout, zda a jak ústavu chtějí prosadit.

Prezident Klaus už zahájil svoji protikampaň a vládní koalice se ještě ani nevyjádřila, jak má vládní kampaň pro přijetí dokumentu vypadat. A navíc - po včerejší výměně premiérů zůstává otazník i nad způsobem ratifikace. Odstupující Gross prosazoval všelidové hlasování, zatímco nový předseda vlády Paroubek dává přednost ratifikaci parlamentem, všímá si International Herald Tribune.

Ruský prezident včera přednesl svůj projev o stavu země. Řekl, že chce, aby se Rusko rozvíjelo demokratickou a právní cestou. Mimo jiné také prohlásil, že rozpad Sovětského svazu je největší geopolitickou katastrofou minulého století. Všechny ruské deníky dnes Putinovo poselství rozebírají a všímají si, že se nedotkl událostí na Ukrajině. To také zaskočilo známého ruského oligarchu Borise Berezovského, který svůj komentář pro list Komersant nadepsal: Co Putin neřekl.

Brezovský ve svém komentáři dále píše: "Nepochybně nejzásadnější událostí minulého roku bylo symbolické odtrhnutí Ukrajiny od Ruska, oranžová revoluce v Kyjevě. A na ni, jak píše Boris Berezovský, ruský prezident ve svém projevu zapomněl. Nedávno Vladimír Putin při návštěvě Německa prohlásil, že vstup Ukrajiny a Ruska do Evropy mu připomíná rozdělení Německa na západní a východní. Jenomže Vladimír Putin zapomněl, čím rozpad Německa skončil. Po pádu berlínské zdi se východní část země připojila k té západní, ne naopak.

Tato epochální událost znamenala krach totalitní ideologie Sovětského svazu a vítězství demokracie. Ukrajina si zažila něco podobného. Vymanila se z role vazala Ruska, kterou hrála po staletí, a také ukázala Rusku nevyhnutelný směr, jakým se má ubírat - cestu na západ. Během devadesátých let bylo Rusko leaderem demokratických reforem v celém post-sovětském prostoru.

Po příchodu Putina k moci se ale nasměrování země poněkud změnilo. Jednotlivé bývalé satelity Sovětského svazu na to reagovaly rozdílně. Středoasijské státy a Bělorusko začaly podle Putinova vzoru posilovat takzvanou vertikálu moci, jiné státy pochopily, že je třeba udělat revoluční kroky pro uchování si demokratického směru. A co zbývá Rusku, aby si také zachovalo demokratickou tvář? Přidat se k Ukrajině a dobře si přečíst historii Německa. A pak se spojit s Ukrajinou v Evropě, píše závěrem svého komentáře Boris Berezovský.

Slovenští maturanti dnes musí opakovat testy z matematiky, původní výsledky totiž byly kvůli chybě ministerského úředníka prohlášeny za neplatné. Studenti, ale i učitelé a opoziční politici teď žádají hlavu ministra školství Fronce. "Hoďte Fronca do Hronca", popisuje deník Sme hesla studentů, kteří včera protestovali před budovou ministerstva školství.

Většina však ke dnešním testům raději přišla, ovšem na protest se oblékli do oranžového oblečení nebo si alespoň připjali oranžové stužky, dodává deník a připojuje kreslenou anekdotu, ve které ministr hovoří do školního rozhlasu ke studentům opakujícím matematické písemky: "Milí studenti, určitě jste se už poučili, že opakování je matka moudrosti.". Tolik ze slovenského deníku SME.

Britská královská rodina má už zase problémy s agresivními paparazzi, tvrdí dnešní Guardian. Včera si mluvčí královské rodiny stěžoval na redaktory dvou bulvárních listů, kteří se snažili vyfotit prince Harryho, který se svou přítelkyní trávil dovolenou v rezervaci v africké Botswaně.

Oba populární deníky - Sun a Daily Mail - pak otiskly fotografie princova automobilu, jak se ve velké rychlosti řítí přímo proti novinářským objektivům. Královská rodina se nyní zlobí, že novináři ve snaze vyfotit princovo auto jeli příliš riskantně a ohrozili princovu bezpečnost. Incident vyvolal v Británii pobouření, protože právě kvůli paparazziům zemřela před osmi lety Harryho matka, princezna Diana, konstatuje britský Guardian.

Petr Vavrouška, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme