Zajatci z Guantánama se smějí obhajovat u amerických soudů

Americké vládě skončila možnost držet zajatce z války proti terorismu bez soudu mimo území Spojených států. Nejvyšší soud USA totiž rozhodl, že cizinci věznění na americké vojenské základně Guantánamo na Kubě mohou užívat výhod amerického právního systému. Rozsudek podle pozorovatelů svazuje ruce dosavadnímu počínání vlády prezidenta Bushe.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guantánamo

Guantánamo | Foto: US NAVY

Nejvyšší soud se vyjádřil k protiteroristické politice prezidenta Bushe. Na jedné straně rozhodl, že americká vláda může držet své občany a cizince bez obžaloby nebo soudu, ale na straně druhé americké soudy mají právní moc posuzovat stížnosti těchto vězňů. Americké soudy tak mají možnost zkoumat legálnost zadržování cizinců na Guantánamu a cizinci získávají stejná práva, jaká mají američtí občané.

Dosud se mělo za to, že případy cizinců zadržovaných na americké vojenské základně na Kubě, tedy na území jiného státu, do jurisdikce amerických soudů nespadají.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu je vítězstvím organizací bojujících za lidská práva a porážkou George Bushe, který má další důvod k zamyšlení o povolených prostředcích boje s terorismem.

Američané na Guantánamu vězní na 650 cizinců, které podezřívají z toho, že bojovali v Afghánistánu na straně radikálního islámského hnutí Taliban nebo že mají vazby na teroristickou organizaci Al-Káida.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme