Ženy berou v Evropské unii o 15 procent méně než muži

Ženy v Evropské unii mají stále menší platy než jejich mužští kolegové. Za stejnou práci dostávají v průměru o 15 procent méně. Konstatuje to zpráva evropské exekutivy vypracovaná pod vedením komisaře Vladimíra Špidly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euro | Foto: Evropská komise

Nejlépe je na tom Malta, kde je rozdíl mezi platy žen a mužů pouhých pět procent. A dobře si vedou také Itálie nebo Slovinsko. Česko naopak patří k zemím, kde je nerovnost nejvýraznější. I když se situace zlepšuje, příslušnice něžného pohlaví u nás berou stále o 19 procent méně peněz.

Pozitivní trend zpráva zaznamenala pokud jde o ženy v řídících funkcích. Těch v unii přibývá. Stále je ale problém sladit kariéru a rodinný život. Za to může kromě jiného nedostatek zařízení pro děti a také nepružné pracovní podmínky. To všechno se přitom promítá do nižší míry porodnosti.

Při hledání řešení by měl do budoucna napomoct Institut pro rovné příležitosti, který chce Brusel založit "Má sbírat, vyhodnocovat data, interpretovat je a poskytovat věrohodné názory na účinnosti politik a možnosti koncepcí," říká komisař Vladimír Špidla.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme