2015

2015 v textech na iROZHLASU

|Marcel Šulek, Petr Kočí, Jan Boček, Jan Cibulka |Zprávy z domova

Rok 2015 na české Wikipedii: Co její uživatele nejvíc zajímalo, kdy a proč?

Šéf ODS Petr Fiala i komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf. Hudební skupiny Ortel i Eagles of Death Metal. Legendární fotbalista Josef Masopust i finský hokejový superbrankář Pekka Rinne. Spisovatel Terry Pratchett i herec Pierre Brice. Ti všichni se v uplynulém roce ocitli aspoň na chvíli ve středu zájmu česky hovořících uživatelů Wikipedie. U někoho je důvod náhlé vlny zvídavosti nasnadě, u jiného se hledá jen velmi těžko.

|Marek Augustin |Fotbal

Duel posledních Budějovic a Hradce skončil remízou 2:2. Jablonečtí fotbalisté porazili 2:1 Slavii

V souboji dvou posledních týmů fotbalové Synot ligy remizovaly České Budějovice s Hradcem Králové 2:2. Na rozdíl jediného bodu se druhé Spartě přiblížil třetí Jablonec. Severočeši porazili Slavii 2:1. Tým z Edenu klesl na 14. místo za Liberec, který vyhrál na hřišti Slovácka 3:2. Dále Příbram zvítězila nad Duklu 3:0 a Bohemians nad Teplicemi 1:0.

|David Koubek, mkp |Zprávy ze světa

Brazilská Copacabana chystá největší silvestrovskou oslavu na světě

Možná nejvíce lidí na jeden metr čtvereční bude dnes na newyorském Times Square, ale nejvíce lidí dohromady na jediném prostranství bude nejspíše na známé pláži v Rio de Janeiru. Tam nechtějí nechat nic náhodě a chtějí si zasloužit titul největšího Silvestra planety. Však už také několik týdnů předem vše připravují, aby Copacabana na přelomu roku skutečně zazářila.

|Michal Jurman, Marek Augustin |Ostatní sporty

Po dlouhých 34 letech může Česko opět hostit basketbalové ME mužů

Ačkoliv se čeští basketbalisté ještě na mistrovství Evropy v příštím roce neprobojovali, vedení České basketbalové federace už přemýšlí o tom, že by celou akci spolupořádalo. Napjatá politická situace totiž příliš nenahrává organizaci šampionátu na původně zvolené Ukrajině, a tak se před víkendovým rozhodnutím Evropské basketbalové federace vložila do hry i česká strana. A není v tomto ohledu sama.

| ČTK, Marek Augustin |Ostatní sporty

Česká basketbalová federace nabízí Ukrajině pomoc se spolupořádáním ME 2015

Česká basketbalová federace nabídla Ukrajině pomoc s pořádáním mistrovství Evropy mužů v roce 2015, které je ohroženo kvůli politicko-bezpečnostní situaci v zemi. O osudu šampionátu bude o víkendu rozhodovat výkonný výbor FIBA Europe v Mnichově. Předseda České basketbalové federace Miroslav Jansta nabízí české hostitelství jedné ze základních skupin.

|Michaela Vetešková |Regiony

Sesazená umělecká šéfka týmu Plzeň 2015 Yvona Kreuzmannová se vrátila do vedení

Personální turbulence ve vedení projektu „Plzeň – evropské hlavní město kultury roku 2015“ ustávají. Během čtyř let se vyměnilo pět ředitelů. Ten nejnovější – Jiří Suchánek – teď do týmu povolal ty, které předešlí ředitelé propustili. Jak zjistil Český rozhlas, před několika dny podepsala sesazená umělecká šéfka projektu Yvona Kreuzmannová novou dohodu o spolupráci.