Případ bude již v pondělí posuzovat soud, uvádí agentury s odvoláním na oficiální policejní prohlášení. Podle AFP hrozí obžalovaným až doživotní tresty.
Mezi zatčenými jsou podle facebookové stránky Demokratické strany a veřejnoprávní stanice RTHK rovněž bývalí zákonodárci a aktivisté James To, Lam Cheuk-ting a Lester Shum.
Problémy může způsobit i prezentace aktivistů v médiích. „Lidé čtou jen titulky. Když vidí nadpis, že parta aktivistů obsadila rypadlo, už neví, že je za tím nějaká hlubší myšlenka,“ říká Pitron.
Kromě čtyř aktivistek, které obsadily rypadlo, do lomu v sobotu vniklo dalších 105 lidí. Policie je po několika hodinách zadržela kvůli přestupkovému jednání a propustila po zjištění totožnosti.
Vlastníka pozemku, kde se má akce konat, aktivisté podle starosty Strupčič uvedli v omyl, žádali o pronájem jeho louky na poklidnou besedu o ekologii. Nyní je pronajímatel připraven smlouvu vypovědět.
Voda z Tetčic se v dosahu začíná pozvolna podobat brněnským Dětem Země. Jejich předseda Miroslav Patrik si vysloužil označení ekoteroristy a ničitele nejen dopravních staveb.
Demonstranti podle dostupných informací pronikli k elektrárně tak, že vylomili vstupní bránu. Zhruba po devíti hodinách protest za účasti policie ukončili.
Tenis hráli protestující proto, že banka sponzoruje švýcarskou tenisovou hvězdu Rogera Federera. Po něm aktivisté požadují, aby s Credit Suisse přestal spolupracovat.
Summit OSN o klimatických změnách měl skončit v pátek 13. prosince, ovšem kvůli sporům jednání i nadále pokračují. S výsledky konference jsou nespokojeni i demonstrující aktivisté.
Aktivisté žádali, aby ministerstvo životního prostředí zamítlo výjimku z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice. O výjimce rozhodne ministerstvo v první polovině listopadu.
„Chceme bezodkladný konec uhlí, uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice, dolu Vršany a spravedlivý svět. Za klimatickou spravedlnost budeme bojovat až do konce,“ uvedli aktivisté v prohlášení.
„Z rypadla odejdeme, až skončí doba uhelná. Chceme bezodkladný konec uhlí, uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice, dolu Vršany a spravedlivý svět,“ píší aktivisté v prohlášení.
Městem Bayonne prošel protestní pochod za „klima a sociální spravedlnost“ s několika stovkami účastníků, kteří nesli Macronovy portréty ukradené z více než stovky úředních budov po celé Francii.
„Není nutné zcela přestat spalovat fosilní paliva. Musíme však dosáhnout uhlíkové neutrality, což předpokládá snížení celkových emisí o cca 75 procent,“ uvedlo hnutí Extinction Rebellion.
Homofobie je na Ukrajině stále široce rozšířená. Proevropské vedení, které je u moci od roku 2014, ale prosazuje toleranci a podobné pochody na rozdíl od sousedního Ruska povoluje.
„Všichni jsou proti uhlí, jen ne Peter, ten oddoluje ještě metr,“ stálo na plakátu jednoho z demonstrantů. Měl na mysli ministra hospodářství Petera Altmeiera.
Podle policie jedenáct aktivistů neoprávněně vniklo do areálu elektrárny, vystoupali na ochoz chladicí věže, kde za pomocí horolezecké techniky slanili a navrtali její opláštění.
Petice, pod kterou se podepsalo 18 856 osob, argumentuje například důsledky, jaké může mít nošení bot s vysokými podpatky pro zdraví. Aktivistky požadují také mírnější dress code pro muže.
Aktivisté protestují u brněnského výstaviště proti podmínkám ve velkochovech hospodářských zvířat a intenzivnímu zemědělství. Protestovat budou až do středy.
Organizátoři uvádějí, že se protestů zúčastnilo 200 000 lidí, šlo by tak o jednu z největších manifestací v Hongkongu za dlouhou dobu. Policie odhaduje počet účastníků na 22 800 lidí.
„Dělám to proto, že chci, aby vláda něco dělala. Mám na týden dovolenou. Bude-li potřeba víc, zařídím si to,“ řekl BBC 42letý Ben Moss v táboře na Waterloo Bridge.
„Pět lidí zadrželi přímo vedle budovy FSB, kde se akce koná, několik dalších pak zatkla police, když už akci opouštěli,“ řekl médiím Oleg Jelančik z hnutí Za lidská práva, jehož šéfem je Ponomarjov.