Aktivisté žádali, aby ministerstvo životního prostředí zamítlo výjimku z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice. O výjimce rozhodne ministerstvo v první polovině listopadu.
„Chceme bezodkladný konec uhlí, uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice, dolu Vršany a spravedlivý svět. Za klimatickou spravedlnost budeme bojovat až do konce,“ uvedli aktivisté v prohlášení.
„Z rypadla odejdeme, až skončí doba uhelná. Chceme bezodkladný konec uhlí, uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice, dolu Vršany a spravedlivý svět,“ píší aktivisté v prohlášení.
Městem Bayonne prošel protestní pochod za „klima a sociální spravedlnost“ s několika stovkami účastníků, kteří nesli Macronovy portréty ukradené z více než stovky úředních budov po celé Francii.
„Není nutné zcela přestat spalovat fosilní paliva. Musíme však dosáhnout uhlíkové neutrality, což předpokládá snížení celkových emisí o cca 75 procent,“ uvedlo hnutí Extinction Rebellion.
Homofobie je na Ukrajině stále široce rozšířená. Proevropské vedení, které je u moci od roku 2014, ale prosazuje toleranci a podobné pochody na rozdíl od sousedního Ruska povoluje.
„Všichni jsou proti uhlí, jen ne Peter, ten oddoluje ještě metr,“ stálo na plakátu jednoho z demonstrantů. Měl na mysli ministra hospodářství Petera Altmeiera.
Podle policie jedenáct aktivistů neoprávněně vniklo do areálu elektrárny, vystoupali na ochoz chladicí věže, kde za pomocí horolezecké techniky slanili a navrtali její opláštění.
Petice, pod kterou se podepsalo 18 856 osob, argumentuje například důsledky, jaké může mít nošení bot s vysokými podpatky pro zdraví. Aktivistky požadují také mírnější dress code pro muže.
Aktivisté protestují u brněnského výstaviště proti podmínkám ve velkochovech hospodářských zvířat a intenzivnímu zemědělství. Protestovat budou až do středy.
Organizátoři uvádějí, že se protestů zúčastnilo 200 000 lidí, šlo by tak o jednu z největších manifestací v Hongkongu za dlouhou dobu. Policie odhaduje počet účastníků na 22 800 lidí.
„Dělám to proto, že chci, aby vláda něco dělala. Mám na týden dovolenou. Bude-li potřeba víc, zařídím si to,“ řekl BBC 42letý Ben Moss v táboře na Waterloo Bridge.
„Pět lidí zadrželi přímo vedle budovy FSB, kde se akce koná, několik dalších pak zatkla police, když už akci opouštěli,“ řekl médiím Oleg Jelančik z hnutí Za lidská práva, jehož šéfem je Ponomarjov.
„Považujeme rozhodnutí soudu za bezprecedentní. Aktivisté nejsou zločinci, kteří by měli být stíháni vazebně,“ uvedla ředitelka slovenské pobočky Greenpeace
Křesťanským aktivistům vadí příklon pražského arcibiskupa Dominika Duky k nacionalismu a krajní pravici. Víc než o církev se podle nich zabývá mocí. Uvedli to v dopise papeži Františkovi.
Aktivisté mohou do rozhodnutí Nejvyššího soudu zůstat v budově bývalé Kliniky na pražském Žižkově. Soud odložil vykonatelnost soudního rozhodnutí na vystěhování.
Dva aktivisté z Greenpeace vylezli na balkon ministerstva průmyslu a obchodu. Zde umístili transparent „ministerstvo uhlí a smogu“. Přivolaná policie aktivisty zatkla a transparent odstranila.
Barbora se v neděli vrátila z polského Bělověžského pralesa, kde se podílela na blokádách strojů, které těží a odvážejí smrkové dřevo. V pondělí už se účastnila demonstrace na Malostranském náměstí.
Čínská policie zadržela nejméně čtyři aktivisty, kteří veřejně uctili památku nedávno zesnulého čínského disidenta a nositele Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poa.
Do Let u Písku se chystá několik stovek aktivistů ze 16 zemí. Společně chtějí uctít památku obětí romského holocaustu a požadovat stržení vepřína, který stojí na pietním místě.
Nejméně 352 civilistů bylo zabito při náletech proti takzvanému Islámskému státu (IS). Oznámila to americká armáda. Aktivisté udávají podstatně vyšší počet. Podle nich je obětí více než 3 000.
Ombudsmanka Anna Šabatová kritizuje postup policie při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. "V rámci bezpečnostních opatření při návštěvě čínského prezidenta policie při některých incidentech jednala nepřiměřeně a zmatečně," stojí na stránce Veřejného ochránce práv. "Jako zmatečné lze označit jednání na FAMU v souvislosti s vyvěšenou tibetskou vlajkou. Místo aby zakročila proti agresivním příznivcům čínského prezidenta nebo alespoň zjistila jejich totožnost, zakročila naopak proti oběti jejich útoku."
Aktivisté dál zůstávají v objektu autonomního sociálního centra Klinika na pražském Žižkově. Budovu v pátek vpodvečer vyklidila policie kvůli anonymu, který tam nahlásil bombu, nic ale nenašla. Kliniku pak předala majiteli, kterým je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Aktivisté se ale po policejním zásahu do budovy opět vrátili.