aktivisté

|Ondřej Látal |Zprávy z domova

Úřad ombudsmanky: Postup policie při návštěvě čínského prezidenta v Praze byl neadekvátní

Ombudsmanka Anna Šabatová kritizuje postup policie při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. "V rámci bezpečnostních opatření při návštěvě čínského prezidenta policie při některých incidentech jednala nepřiměřeně a zmatečně," stojí na stránce Veřejného ochránce práv. "Jako zmatečné lze označit jednání na FAMU v souvislosti s vyvěšenou tibetskou vlajkou. Místo aby zakročila proti agresivním příznivcům čínského prezidenta nebo alespoň zjistila jejich totožnost, zakročila naopak proti oběti jejich útoku."

Aktivisté jsou zpět v budově Kliniky, majetkový úřad považuje vniknutí za protiprávní

| ČTK, ČRo |Regiony

Aktivisté dál zůstávají v objektu autonomního sociálního centra Klinika na pražském Žižkově. Budovu v pátek vpodvečer vyklidila policie kvůli anonymu, který tam nahlásil bombu, nic ale nenašla. Kliniku pak předala majiteli, kterým je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Aktivisté se ale po policejním zásahu do budovy opět vrátili.

| ČTK, ČRo, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Aktivisté promítali v noci na Hrad protičínské vzkazy, zdroj projekce hledala policie

Aktivisté v noci na budovy Pražského hradu promítali světelné obrazce a texty kritizující nynější návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice. Snímky z akce zveřejnila na Facebooku někdejší poslankyně za Stranu zelených Kateřina Jacques. Hrad podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nebude věc řešit, po místu a původci projekce ale v noci pátrala policie. Dopoledne pak oznámila, že promítání nebylo protiprávní.

|Jiří Hošek, mkp |Zprávy ze světa

Trident budí vášně, policie u základny Faslane musela proti aktivistům použít i brusky

15 lidí zatkla policie v souvislosti s dnešní blokádou námořní základny Faslane ve Skotsku. Právě tam kotví ponorky vybavené nukleárními střelami Trident. Celý britský program jaderného odstrašení potřebuje naléhavou a hlavně drahou modernizaci. A to budí vášně. Jak mezi obyčejnými lidmi, tak mezi politiky v předvolební kampani.

|Štěpán Macháček, mta |Zprávy ze světa

Egyptský soud poslal do vězení 25 prodemokratických aktivistů

Pět let ve zpřísněném vězení si odsedí mladý egyptský aktivista Alá Abd al-Fattáh. Rozsudek 3 až 5 let si vyslechlo také 24 dalších mladých Egypťanů, kteří před více než rokem protestovali proti souzení civilistů vojenskými soudy. Potrestaní jsou za porušení zákona o shromažďování. Právě tito prodemokratičtí aktivisté byli přitom v předních řadách protestů proti Mubárakovu režimu před čtyřmi lety.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Egyptský soud poslal do vězení na doživotí 230 protivládních aktivistů

Egyptský soud vynesl další hromadné rozsudky. Na doživotí do vězení tentokrát poslal 230 aktivistů, kteří se účastnili protestů proti Mubárakovu režimu před čtyřmi lety. Fyzicky stál před soudem jen Ahmad Dúma. Jeden z nejznámějších protirežimních aktivistů se podle soudu dopustil v roce 2011 podněcování k násilí a napadání policie. Nad ostatními aktivisty vynesl soud doživotní verdikt v jejich nepřítomnosti.

| ČTK |Regiony

Aktivisté se znovu pokusili obsadit prázdný dům na Žižkově

Aktivisté se dnes znovu pokusili obsadit chátrající objekt v Praze na Žižkově, ze kterého už je policie v týdnu vyvedla. Policisté proti nim opět zasáhli, několik jich z domu dostali a jednoho muže zadrželi. Těžkooděnci se také snažili vytlačit dav lidí od budovy. Dva aktivisté se při zásahu zranili. Do objektu bývalé polikliniky, v němž chtějí mít komunitní centrum, někteří pronikli poté, co před dům dorazil pochod až 700 lidí, kteří dnes na podporu centra demonstrovali.