Švýcarská diskrétnost v oblasti finančnictví a daní by mohla být dále oslabena. Důvodem je plán, který má zrušit firemní akcie, které mohou umožnit majitelům vyhýbat se placení daní.
Anonymní akcie už v novém roce nebudou platit. Jejich majitelé je do půl roku musí změnit a dát jim své jméno. Pokud to neudělají, nemohou vykonávat akcionářská práva, dostávat dividendy nebo prodávat podíly ve firmách.
Anonymní akcie se vrací do sněmovny. Poslanci budou hlasovat o senátním návrhu, podle kterého by se o veřejné zakázky mohly ucházet jen firmy s dohledatelnými vlastníky. Původní vládní návrh řeší jen regulaci anonymních akcií. Ty by měly společnosti buď uložit u bank, nebo zapsat do centrálního depozitáře.
Senátoři dnes budou hlasovat o regulaci anonymních akcií. Pokud změnu schválí, vlastníci anonymních akcií je budou muset buď uložit v listinné podobě u bank, nebo zapsat do centrálního depozitáře. Tam by se k informacím o majitelích firem měli dostat policisté, žalobci nebo zadavatelé veřejných zakázek.
Poslanecká sněmovna dnes bez problémů schválila vládní návrh na regulaci anonymních akcií. Podniky je tak nově budou muset zapsat do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. K vlastníkům anonymních akcií by se tak mohla lépe dostat policie nebo zadavatelé veřejných zakázek.
Zákon omezující používaní anonymních akcí vnesl rozepře mezi občanské demokraty. Sněmovna ho ale nakonec s největší pravděpodobností přijme, navzdory existenci alternativního návrhu. Vládě chce se schválením zákona pomoci opoziční ČSSD.
Poslanci by dnes mohli rozhodnout o omezení anonymních akcií. Pokud se dnes skutečně dostanou k hlasování, mohlo by Česko v budoucnu vypadnout z trojky Marshallovy ostrovy, ostrov Nauru a Česká republika, kde tento způsob vlastnictví akcii ve světě jako v jediných funguje.
Anonymní akcie ovládly názorovou diskuzi uvnitř ODS. Původní vládní plán předpokládá, že každá anonymní akcie bude muset být zapsána do centrálního depozitáře nebo uložena v listinné podobě u bank. Proti tomu se svým pozměňovacím návrhem postavil šéf rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek z ODS. Chce, aby část těchto akcií mohla existovat dál. K rušení akcií se vyjádřil i prezident Václav Klaus, považuje ho za zbytečné.
Za pěti z dvaceti nejvýkonnějších solárních elektráren v zemi stojí společnosti s akciemi na majitele. Vyplývá to z materiálů Energetického regulačního úřadu a z obchodního rejstříku. Neznámí majitelé jsou například u druhé největší fotovoltaické instalace v zemi, elektrárny Nová Ves-Vepřek na Mělnicku s výkonem 35 megawattu.
V Poslanecké sněmovně jde dnes do závěrečného schvalování vládní novela, která reguluje anonymní akcie. Podle ministerstva spravedlnosti by se tím měla omezit například možnost praní špinavých peněz.
Majitelé anonymních akcií se zřejmě budou muset nově zaregistrovat. Vláda schválila návrh, podle kterého mají firmy akcie zapsat do centrálního depozitáře nebo cenné listy uložit do bankovní úschovny. Tak by se k nim mohla dostat policie nebo správní orgány. Přístupné budou také zadavatelům veřejných zakázek.
Majitelé anonymních akcií se zřejmě budou muset nově zaregistrovat. Počítá s tím návrh z dílny ministerstva spravedlnosti, který dnes projedná vláda. Firmy budou muset akcie zapsat do centrálního depozitáře nebo cenné listy uložit do bankovní úschovny.
Když koalice v únoru schválila nový a mnohem přísnější zákon o veřejných zakázkách, opozice jí vyčítala, že v něm několik věcí chybí. Třeba úplné vymýcení firem s anonymními akciemi. Anebo podmínka důsledného rozkrytí majetkových podílů vítězů a jejich subdodavatelů. Nyní se ukazuje, že připravit zákon umožňující svléknout firmy, nebude zase tak snadné.
Zákon o obchodních korporacích, o kterém dnes rozhodnou poslanci, anonymní akcie řešit nebude. Ústavně právní výbor stáhne návrh, aby vlastníci akcie zapsali buď do centrálního depozitáře, nebo uložili u banky. Vládní koalice se shodla na tom, že ke zrušení akcií na majitele připraví speciální zákon, který bude z návrhu výboru vycházet.
Vítězové veřejných tendrů by měli mít povinnost zveřejnit svou vlastnickou strukturu. Zadavateli zakázky by měli předložit seznam anonymních akcionářů, tichých společníků nebo osob, které se podílejí na zisku společnosti. Takovou změnu vládní novely zákona o veřejných zakázkách prosadila sociální demokracie v senátním hospodářském výboru.
Vládní návrh zákona o obchodních korporacích zřejmě poslanci na říjnové schůzi projednávat nebudou. Nově by se v předloze totiž měly řešit i anonymní akcie.