Omezení anonymních akcií zřejmě ve sněmovně projde. Vládě pomůže opoziční ČSSD

Zákon omezující používaní anonymních akcí vnesl rozepře mezi občanské demokraty. Sněmovna ho ale nakonec s největší pravděpodobností přijme, navzdory existenci alternativního návrhu. Vládě chce se schválením zákona pomoci opoziční ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 24.4.2012 | Foto: Filip Jandourek

Někteří poslanci ODS se rozhodli podpořit pozměňující návrh svého kolegy Pavla Suchánka. Ten prosazuje, aby svoji vlastnickou strukturu musely odkrýt pouze firmy, které se ucházejí o veřejné zakázky.

Hlasovat pro tento návrh by podle předsedy poslanců ODS Marka Bendy mělo asi patnáct zákonodárců.

„Část poslanců klubu ODS podpoří návrh pana poslance Suchánka, protože je přesvědčena, že ti, kteří neobchodují a nemají nic společného se státem, tak není nutné měnit formu jejich akciové struktury. Většina klubu se přiklání k tomu, že je třeba upravit z hlediska praní špinavých peněz všechny akciové společnosti s anonymní strukturou,“ potvrdil.

Vládní návrh na regulaci anonymních akcií ovšem podpoří sociální demokraté, v Senátu se nicméně strana bude snažit o jeho zpřísnění.

ČSSD se nelíbí, že vládní předloha neřeší úplné odkrytí vlastníků anonymních akcií. Pokud firma uloží akcie u banky, jak předpokládá vládní návrh, policie se k nim v případě potřeby dostane jen s velkými obtížemi.

Podle šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce je ale lepší schválit alespoň částečnou regulaci anonymních akcií než zákon shodit ze stolu.

„Neznamená to, že bychom se vzdali naší snahy o zpřísnění tohoto zákona tak, aby například do budoucna ti, kteří se uchází o veřejné zacházky nebo o dotace jakéhokoli druhu od státu, měli přísnější pravidla, museli například podléhat oné registraci, která je daleko přísnější. Nicméně o tu změnu se budeme snažit – s ohledem na stav v Poslanecké sněmovně – v Senátu,“ vysvětlil.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme