Návrh ústavy byl schválen během jednání parlamentu, které nebylo přístupné zahraničním novinářům, poznamenala agentura AFP s odvoláním na web deníku Granma.
Historická návštěva Baracka Obamy vzbudila ohlas hlavně v Kolumbii. Americký ministr zahraničí John Kerry se totiž v Havaně sešel také s vyjednavači kolumbijské povstalecké skupiny FARC. Ti se právě v kubánském hlavním městě už tři roky snaží o mírovou dohodu s kolumbijskou vládou.
Na Kubě v úterý ve věku 91 let zemřel Ramón Castro, který byl starším bratrem Fidela a Raúla Castrových. Podle agentury AP o tom v noci na dnešek informovala kubánská státní média.
Desítky lidí o víkendu zadržely kubánské úřady v souvislosti s návštěvou papeže Františka na ostrově. Informovaly o tom nevládní organizace. Papež se na Kubě sešel s představiteli režimu – prezidentem Raúlem Castrem i s jeho bratrem, revolučním vůdcem Fidelem – ale také při svém kázání v Havaně zkritizoval elitářství a ideologii. Z Kuby František zamíří do Spojených států.
Francouzský prezident François Hollande dnes přiletěl do kubánské Havany. Od Castrovy revoluce je tak vůbec prvním francouzským prezidentem, který karibský ostrov navštívil. A také prvním nejvyšším představitelem nějakého západního státu, který navštívil Kubu od loni oznámeného uvolňování vztahů mezi komunistickým ostrovem a Spojenými státy.
V projevu na summitu nejvyšších představitelů amerických zemí v Panamě označil Barack Obama tamní setkání s kubánským vůdcem Raúlem Castrem za historickou událost. Právě s kubánským prezidentem Raúlem Castrem by se měl Barack Obama sejít a krátce jednat. Už včera si před summitem telefonovali a pak si potřásli při zahájení akce rukama.
Kubánský prezident Raúl Castro vyzývá Spojené státy k dalšímu zmírnění embarga vůči Havaně. Řekl to v projevu na summitu latinskoamerických a karibských států v Kostarice. Kuba prý také při jednáních se Spojenými státy nepřipustí žádný tlak, který by se týkal jejích vnitřních záležitostí. Obě země se podle Castra musí naučit žít vedle sebe civilizovaným způsobem.
Vůdce komunistické Kuby Raúl Castro možná navštíví Spojené státy. Americký prezident Barack Obama by zase mohl odjet do kubánské Havany. Vzájemná návštěva těchto státníků by znamenala další průlom v pokusu šéfa Bílého domu o narovnání americko-kubánských vztahů.
13. srpna 1926 se v rodině bohatého kubánského statkáře narodil nemanželský syn Fidel Ruz. Později přijal otcovo příjmení Castro a s ním také vstoupil do dějin. Dnes je mu 87 let. 50 let vedl kubánský Ostrov svobody rozbouřenými vodami světové politiky a komunistický režim pod jeho vládou úspěšně proplul mnoha krizemi a přežil i rok 1989. Moci se vzdal před sedmi lety a postupně opustil všechny důležité politické i stranické funkce. Stále ale zůstává důležitou figurou, i když se na veřejnosti objevuje jen zřídka.
Američan Ariel Castro stráví zbytek života za mřížemi. Clevelandský soud ho za více než 10 let trvající věznění, znásilňování a týrání trojice mladých žen poslal do vězení na doživotí. Dvaapadesátiletý bývalý řidič školního autobusu byl uznán vinným také z vraždy - jednu z žen totiž přiměl k potratu.
Fidel Castro se po dlouhé době objevil na veřejnosti. Státní televize odvysílala záběry, jak přišel v Havaně vhodit svůj hlas do urny při parlamentních volbách.
Kubánský režim chce jednat se Spojenými státy o obnovení normálních vztahů. Připravenost k jednání potvrdil při oslavách výročí revoluce kubánský prezident Raúl Castro. Havana a Washington neudržují diplomatické styky už 50 let.
4:50
|Igor Maňour, David Koubek, David Šťáhlavský|Zprávy ze světa
Papež Benedikt XVI. končí návštěvu komunistické Kuby. Na havanském náměstí revoluce sloužil mši, které se zúčastnilo 300 tisíc lidí. Cestu, před níž prohlásil, že marxismus už neodpovídá skutečnosti, ukončil krátkým setkáním s dlouholetým kubánským vůdcem Fidelem Castrem.
V roce 2010 kubánský režim propustil na pět desítek politických vězňů. Ale jen za cenu, že odejdou z Kuby. Španělská vláda, která je přijímala, slíbila jim a jejich rodinám podporu – peníze, pomoc s bydlením i uznání vysokoškolských diplomů. Pracovní místo jim ale zaručit nemůže, a většina práci nenašla. Přesto jsou kubánští političtí exulanti vděční a to i Česku.
Na Kubě dnes mají den národního smutku. O víkendu totiž zemřela jedna z nejvlivnějších figur kubánské politické scény, Julio Casas Regueiro, kubánský ministr obrany, který byl také považován za klíčového spojence současného kubánského prezidenta Raula Castra. Regueiro zemřel ve věku 75 let na infarkt.
Maximálně dvě po sobě jdoucí pětiletá období. Tak by se podle prezidenta Raúla Castra měly na Kubě omezit politické mandáty včetně hlavních státních funkcí. Změna má zajistit systematické omlazování na důležitých místech. Takový návrh přichází po 52-ti letech, kdy v čele země stál Fidel Castro a následně jeho bratr Raúl.
Před půl stoletím spustila americká CIA akci známou pod jménem Invaze v Zátoce sviní. Cílem byla porážka nového kubánského vládce Fidela Castra, výsledkem fiasko. Na základě vzpomínek jednoho z poražených brigadistů a archivních materiálů si můžeme připomenout událost, která dodnes poznamenává kubánsko-americké vztahy.
Bývalý americký prezident Jimmy Carter je na návštěvě Kuby. Carterovo centrum oznámilo, že jeho návštěva je soukromá, a že ho pozval současný kubánský prezident Raúl Castro. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom napjaté kvůli věznění amerického občana Alana Grosse. Toho na Kubě odsoudili k patnácti letům za podvracení státu.
Fidel Castro se vrací, alespoň to tvrdí španělský deník El País. Kubánský vůdce se po dlouhé době objevil na veřejnosti. Televize odvysílala jeho projev po pětihodinové debatě s prorežimními intelektuály na mezinárodním knižním veletrhu v Havaně. Naposledy se na obrazovkách objevil před třemi měsíci.
Někdejší kubánský vládce Fidel Castro se zřejmě vzdává poslední významné funkce. Ze zdravotních důvodů předal pravomoci 1. tajemníka Komunistické strany Kuby. Oznámil to v projevu ke studentům.
Kubánský prezident Raúl Castro svolal první sjezd komunistické strany po čtrnácti letech. Ten by se měl sice konat pravidelně každých pět let, ale v minulosti se vždy našel nějaký důvod pro jeho odložení. Současná katastrofální ekonomická situace a nutnost ekonomických reforem si už ale sjezd vyžádala.