Golany

Golany v textech na iROZHLASU

|Břetislav Tureček, Libor Dvořák, krw |Zprávy ze světa

Syrští rebelové přepadli konvoj mírových sil OSN, dvacet modrých přileb zajali

Protivládní povstalci v Sýrii zajali asi dvacet příslušníků mezinárodních mírových sil OSN. Ti dohlížejí na příměří mezi arabskou republikou a Izraelem v oblasti Golanských výšin. Rebelové si chtějí zadržením cizinců vynutit stažení syrské armády z jedné vesnice. Počínání povstalců už odsoudila Rada bezpečnosti OSN.

|Břetislav Tureček, bre |Zprávy ze světa

Syrská občanská válka zasahuje už i na území, které kontroluje Izrael

V Sýrii dál zuří občanská válka, dnes dopoledne se povstalci přihlásili k pumovému útoku na školu provládních bezpečnostních sil. Podle nich je na místě velké množství obětí. Syrský konflikt se dnes přelil také do sousedního Izraele. Dělostřelecké granáty, které dopadly na jeho území na Golanských výšinách, ale žádnou vážnější škodu nenapáchaly.

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Syrsko-izraelské mírové rozhovory mohou znamenat ztrátu domova pro obyvatele Golanských výšin

Už třetí kolo nepřímých mírových rozhovorů mezi Izraelem a Sýrií včera skončilo v Istanbulu. Izraelská vláda premiéra Ehuda Omerta a syrský režim prezidenta Bašára Asada se po několikaleté pauze opět pokoušejí urovnat vztahy mezi svými zeměmi. Mír by přitom nejspíš znamenal, že Izrael bude muset Sýrii vrátit Golanské výšiny, které jí zabral v roce 1967. Jenže na Golanech si od té doby vybudovaly své domovy tisíce židovských osadníků. Břetislav Tureček se vydal zblízka zjistit, co tito lidé, a také zbytek původních arabských obyvatel, na mírové vyhlídky říká.