V českém jachtingu nejsme schopní přenášet zkušenosti z generace na generaci. Většinou musíme know how ‚nakoupit‘ někde jinde,“ zamýšlí se česká opora specifického sportu.
Nominaci na olympijské hry v Paříži si vybojovalo 113 českých sportovců. K pondělní uzávěrce přihlášek tým oficiálně doplnili atleti Petr Meindlschmid a Tomáš Habarta.
Jsme v naší třídě na olympijských hrách jediná země bez přístupu k moři, pochvalují si jachtařky Tkadlecová a Burská, které se do Paříže kvalifikovaly až na poslední pokus.
Na Máchově jezeře mají jachtaři pro svůj sport ideální podmínky. A v posledních dnech také počasí nabízející v domácích podmínkách dobře trénovat a připravovat se na letní sezonu.
Česká loď Beneteau Figaro II Bohemia Praha Debra Pavla Štolby, kterou vedl Milan Koláček, zvítězila poprvé v padesátileté historii největší středomořské regatě Rolex Middle Sea Race.
V roce 2016 si handicapovaný jachtař Daniel Bína splnil velký sen. Startoval na paralympiádě v brazilském Riu. Při své premiéře reprezentant Jachtklubu Máchova Jezera obsadil třinácté místo.
Tu přezdívku proslavil velký muž českého undergroundu. My teď stejnou přezdívku spojíme se sportem, i když to bude také přes hudbu. Když nestojí na pódiu s kytarou a má za sebe náhradu, jezdí na lodi.
Mezi Vánocemi a koncem roku tradičně probíhá slavný závod maxijachet ze Sydney do Hobartu. Do Bassova průlivu vplula první favorizovaná posádka Wild Oats XI, jenže pak musela kvůli poruše na hydraulice odstoupit.
Popularitou se vyrovná slavné Tour de France, v náročnosti konkurenta snad ani nemá. Závod Vendée Globe nebo-li sólo plavba kolem světa z francouzského Les Sables-d'Olonne a zase zpátky, je snem každého jachtaře. Má ho i Čech Milan Koláček. Náročná regata odstartovala o minulém víkendu bez něj, v jejím dalším pokračování za čtyři roky by ale nerad chyběl.
Trnitou cestu na paralympiádu má za sebou jachtař Daniel Bína. O start na přehlídce nejlepších handicapovaných sportovců světa se pokoušel před hrami v Aténách, Pekingu i Londýně. Dočkal se až nyní v Riu de Janeiru, kde nakonec pro české barvy vybojoval třinácté místo.
Sliby chyby. Tak hodnotí čeští jachtaři organizátory olympijských her v Riu, kteří mluvili o zlepšení podmínek ve znečištěné zátoce Guanabara. Voda, které se závodníci často i napijí, má k ideálu stále hodně daleko. A silně tak znepříjemňuje jinak krásné místo.
I země bez moře může mít skvělé námořníky a v tomto případě jachtaře. Před dvanácti lety ohromila fanoušky Češka Lenka Šmídová stříbrnou medailí na olympijských hrách v Aténách, letos na ní mohou navazovat Veronika Kozelská Fenclová a Viktor Teplý. Oba dva si totiž vyjeli účast v Riu a posledně jmenovaný sportovec dokonce na poslední možnou chvíli.
Přesně za půl roku se už budou všechny olympijské výpravy chystat na slavnostní zahájení Her v Riu. Stejně jako předchozí pořadatelská města jako Atény nebo Londýn, ani brazilská metropole ještě nemá pár měsíců před hrami všechna sportoviště připravena. Hodně jsou nedostatky vidět v přístavu jachtařů.
Českému jachtingu je 120 let. Pochlubit se může řadou úspěchů a také osobností. K těm největším bezesporu patří Lenka Šmídová, zatím jediná medailistka z olympijských her. Stříbro vybojovala před deseti lety v Aténách.
Už 120 let letos slaví organizovaný sportovní jachting v Česku. U jeho počátků stál Josef Rössler-Ořovský. Společně s Arnoštem Bürgermeisterem také založili první klub. V pražském Podolí spatřila světlo světa loděnice a Český yacht klub - nejstarší u nás.
Vstup Chorvatska do Evropské unie zatím nepřináší žádné oživení v cestovním ruchu. Platí to i pro jachting. Majitelé marin pociťují ze vstupu do EU spíše nevýhody.
Britský jachtař Andrew Simpson zahynul při tréninku na Americký pohár pod katamaránem. Šestatřicetiletý olympijský vítěz z Pekingu a stříbrný jachtař z Londýna byl členem jedenáctičlenné posádky švédského plavidla Artemis Racing, které trénovalo u břehů severní Kalifornie. Proč se katamarán převrhl, zatím není jasné.
Na olympiádě zazářila při své premiéře pod pěti kruhy 9. místem, odměnu za svůj výsledek pak dostávala postupně. Nejdříve jí odměnil úspěšnou realizací dlouho plánované svatby její přítel a trenér Jakub Kozelský, dnes pak s gratulací přispěchala zpětně také jachtařská odborná veřejnost. Právě ta rozhodla o tom, že se Veronika Kozelská-Fenclová stala už počtvrté v řadě českou Jachtařkou roku.
Olympijské hry v Londýně se zatím pyšní báječnou atmosférou na všech sportovištích. Až na jednu výjimku. Areál ve Weymouthu, kde se konaly jachtařské soutěže, moc olympijskou atmosférou nežil.
Jediná zástupkyně českého ženského jachtingu na londýnské olympiádě, Veronika Fenclová, obsadila v konečném pořadí kategorie Laser Radial deváté místo. Stejné místo jí patřilo i ve finálové jízdě.
Zatím si jako jediná česká jachtařka zajistila místo na letních olympijských hrách a díky skvělým výkonům v loňském roce se může pyšnit potřetí titulem jachtařka roku. Řeč je o Veronice Fenclové, jedné z největších nadějí pro Londýn, která všechny své plány podřídila premiérové olympijské účasti.
Šestnáctiletá nizozemská jachtařka Laura Dekkerová se stala nejmladším člověkem, který obeplul svět. Po více než 500 dnech plavby dnes dorazila do cíle, na karibský ostrov Svatý Martin.
České jachtařce Veronice Fenclové chyběl jediný bod k zisku bronzové medaile z mistrovství světa ve třídě Laser Radial. Světový šampionát, který hostí australský Perth, vyhrála Marit Bouwmeesterová z Nizozemska před Belgičankou Evi Van Ackerovou.
Stříbrná medailista z olympiády v Aténách 2004, jachtařka Lenka Šmídová se z mateřské dovolené letos k závodění nevrátí. Původně tak chtěla učinit už loni, ale člověk míní, život mění.