Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve večerním videoposelství uvedl, že Rusko v neděli více než dvacetkrát zaútočilo na Cherson a města nebo vesnice v Chersonské oblasti.
„O město se vedou intenzivní boje od roku 2014. Za tu dobu se tam Ukrajině podařilo vytvořit velmi dobré obranné pozice, proto tam ruská armáda v posledních týdnech utrpěla obrovské ztráty,“ doplňuje.
„V zásadě jsem spokojená a přivážím do Bruselu svědectví, že Ukrajina dělá maximum možného. Jedu potvrdit to, co Komise řekla, že by se měly zahájit rozhovory s Ukrajinou. To je správné,“ uvedla.
S Milošem Vystrčilem (ODS) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) v krytu během zřejmě největšího dronového útoku od začátku války natáčel zpravodaj Martin Dorazín.
Pekarovou Adamovou a Vystrčila doprovází při návštěvě Kyjeva členové Parlamentu. Kvůli trvajícímu leteckému poplachu zamířili čeští politici z vlakového nádraží rovnou do hotelového krytu.
Šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko na telegramu napsal, že útoky proti Kyjevu směřovaly z různých směrů. „Proto byl v hlavním městě několikrát vyhlášen letecký poplach,“ poznamenal.
„Druhý útok nepřátelských dronů na Kyjev v tomto měsíci. Nepřátelské bezpilotní letouny byly vypuštěny z jihu,“ uvedl šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko.
„Dnes 100. loď proplula černomořským humanitárním koridorem,“ napsala velvyslankyně na sociální síti X. Dodala, že díky této „vývozní dálnici“, vyvezla Ukrajina do světa 3,7 milionu tun zboží.
„Po analýze vzniklé situace se velení (ruského) uskupení Dněpr rozhodlo přesunout vojska na výhodnější pozice východně od Dněpru,“ uvedla původně podle portálu Meduza ruská státní tisková agentura.
Od 3. do 6. listopadu 1943 se první československá samostatná brigáda pod velením plukovníka Ludvíka Svobody zúčastnila osvobozování Kyjeva od nacistické okupace.
Dříve média upozornila, že stejné protiletadlové komplexy se objevily na střechách několika moskevských budov. Podobné železobetonové věže vznikly i na dalších místech kolem Moskvy.
Ve středu Evropská unie zveřejní zprávu o pokroku Kyjeva při plnění ekonomických, právních a dalších kritérií, která jsou podmínkou pro posun přístupových jednání. Ta by měla začít v prosinci.
Velení ukrajinských vojsk neupřesňuje, o jaké ztráty jde – zda o mrtvé, nebo i raněné vojáky. Podobná prohlášení jednotlivých stran nelze v podmínkách války nezávisle ověřit.
Rusko v neděli večer podniklo další dronový útok na Kyjev a jiná ukrajinská města. Ukrajinští experti zjistili, že Moskva začala vyrábět a používat útočné drony ze součástek ze spotřební techniky.
Namísto podpory pozoruje ukrajinská poslankyně Jelizaveta Jašková, jak se z Ukrajiny stává politický nástroj pro představitele ostatních zemí. „Jsem pesimistická,“ řekla deníku The New York Times.
Zatímco na začátku invaze bylo Polsko často iniciátorem pomoci Ukrajině, postupně ji na evropské scéně začalo vnímat jako konkurenci. Západní zájem o Polsko totiž zastínila popularita Zelenského.
Také mluvil o tom, že Rusko válku nerozpoutalo, ale naopak se ji snaží ukončit. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.
Prezident Petr Pavel ostře odsoudil ruskou agresi proti Ukrajině, vyzdvihl evropskou pomoc Kyjevu a apeloval na politiky, aby komunikovali s občany a nedávali prostor dezinformacím.
V Brjanské oblasti se podle tvrzení jejího gubernátora Alexandra Bogomaze několik okresů stalo terčem ostřelování kazetovou municí. To se podle gubernátora obešlo bez zranění lidí.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve videoposelství prohlásil, že Ukrajina zcela jistě splní všech sedm doporučení a požadavků Unie. Jedním z hlavních je efektivní a systematický boj s korupcí.