Minsk

|Filip Harzer |Zprávy ze světa

Lukašenko dokazuje Putinovi, že má zemi pod kontrolou. Lidé se ale přestávají bát, říká novinářka

ROZHOVOR: Podle Agnieszky Romaszewské, ředitelky televize Bielsat, se Bělorusové přestávají bát. Zhoršující se hospodářská situace v zemi a nepochopitelné kroky prezidenta Alexandra Lukašenka burcují k protestům i lidi v regionech. V sobotu policie v Minsku a v dalších městech potlačila demonstrace stovek lidí. Zatčeny byly desítky protestujících a s nimi podle svědků i běloruští a zahraniční novináři. Sobotní demonstrace jsou pokračováním měsíčních protestů proti Lukašenkově vládě.

| ČTK |Zprávy ze světa

Proti Lukašenkovu dekretu o 'příživnictví' demonstrovaly v Minsku tisíce Bělorusů

Tisíce Bělorusů vyšly v pátek do ulic hlavního města, aby protestovaly proti dekretu prezidenta Alexandra Lukašenka 'o předcházení sociálnímu příživnictví'. Nařízení ukládá zvláštní daň lidem nepracujícím po celý rok na plný úvazek. Agentura Reuters odhadla počet účastníků na přibližně dvě tisícovky, agentura AP na několik tisíc. Šlo o jednu z největších demonstrací v zemi s autoritářským režimem v posledních letech.

|Martin Dorazín, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Konflikt na Ukrajině pokračuje i půl roku po podpisu minských dohod

Před půl rokem podepsaly Ukrajina, Rusko, OBSE a proruští separatisté mírové dohody Minsk-2. Intenzita bojů sice po podpisu klesla, ale konflikt pokračuje. Ukrajinský prezident Petro Porošenko znovu vyzval k vyslání mezinárodních mírových sil do Donbasu. Tamní povstalci s tím ale nesouhlasí a obviňují Kyjev z neplnění mírových dohod.

Kontaktní skupina pro Ukrajinu se dohodla na dalším stažení zbraní z válečné zóny

|Martin Dorazín |Zprávy ze světa

V běloruském Minsku jedná kontaktní skupina pro Ukrajinu s úkolem uklidnit ozbrojené nepokoje na jihovýchodě země. Zástupci OBSE, proruských separatistů, Ruska a Ukrajiny se dohodli na stažení zbraní o ráži menší než 100 milimetrů a tanků z válečné zóny. Těžší zbraně už obě strany slíbily odsunout v zimě. Separatisté tvrdí, že už lehčí zbraně začali stahovat jednostranně.

| ČTK |Zprávy ze světa

EU v pondělí rozšíří sankce kvůli Ukrajině. Navzdory dohodě o příměří

Evropská unie v pondělí přidá na svůj sankční seznam jména, na kterých se už shodli ministři zahraničí členských zemí. Novinářům to dnes na okraj summitu EU v Bruselu řekli diplomaté, podle nichž se o zrušení tohoto už dříve odsouhlaseného kroku v zásadě nemluvilo, a to ani přes zdrženlivě kladné hodnocení noční dohody o příměří na Ukrajině uzavřené v Minsku.

| ČRo |Zprávy ze světa

Evropští státníci v Minsku hledají řešení konfliktu na východě Ukrajiny

V Minsku začala jednání o míru na východě Ukrajiny. Do běloruské metropole dorazili všichni čtyři hlavní účastníci - německá kancléřka Angela Merkelová a prezidenti Ukrajiny Petro Porošenko, Ruska Vladimir Putin a Francie François Hollande. Mají navázat na týden intenzivního diplomatického úsilí a dospět k mírové dohodě. I v den summitu se však na východě Ukrajiny dál bojovalo.

|Martin Dorazín, Michaela Vydrová, Pavlína Nečásková, Martin Ježek |Zprávy ze světa

V případě krachu minských jednání zvažuje ukrajinský prezident vyhlášení válečného stavu

Do běloruského Minsku je na dnešek svolán čtyřstranný evropský summit o Ukrajině, kde se stále bojuje. V Kramatorsku při ostřelování zemřelo včera 15 lidí, u města Debalcevo zemřelo nejméně 19 vojáků, tři lidé přišli o život v Doněcku, když střela zasáhla autobusovou zastávku. V případě krachu minských jednání zvažuje ukrajinský prezident Porošenko vyhlášení válečného stavu.