nejvyšší státní zástupce

| ČRo, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Medializaci výslechů policejního prezidenta prověří nejvyšší státní zástupce

Zveřejnění zpráv o výslechu policejního prezidenta prověří nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. To, že lidé z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci požádali vedení policie o vysvětlení kvůli chystané reorganizaci sboru, není podle Zemana nic neobvyklého, za nestandardní však považuje medializaci výslechů ještě před jejich provedením.

|Lenka Jansová, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Nejvyšší státní zástupce zvažuje kvůli propuštění Alexandra Nováka kárnou žalobu

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zvažuje kárnou žalobu na státního zástupce Ladislava Kosána kvůli propuštění Alexandra Nováka na svobodu. Řekl to v České televizi. Bývalého senátora za ODS a chomutovského starostu, odsouzeného za přijetí úplatku, propustil zhruba před měsícem chomutovský soud na Kosánovo doporučení. Záruku poskytlo motorkářské sdružení.

| ČTK, Petra Hosenseidlová, Vojtěch Koval |Zprávy z domova

Exšéf protikorupční policie podal žalobu na Bradáčovou. Chce i odškodné

Omluvu a odškodné 200 tisíc korun žádá po nejvyšší státní zástupkyni Lence Bradáčové bývalý ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec. Bradáčová v březnu 2013 prohlásila, že ji chce Martinec zničit a vyrábí na ni kauzu. Exšéf protikorupčního útvaru to odmítá. Žalobou se bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 2.

|Jana Zemanová, Český rozhlas, Jana Čermáková, Vojtěch Kouřímský |Zprávy z domova

Nejvyšší státní zástupce zrušil usnesení o stíhání exposlanců za ODS Fuksy, Tluchoře a Šnajdra

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dnes zrušil usnesení o trestním stíhání exposlanců za ODS Fuksy, Tluchoře a Šnajdra. Reagoval tak na jejich stížnost. Zeman prý rozhodl hlavně na základě verdiktu Nejvyššího soudu, podle nějž se na činy, z nichž jsou exposlanci obviněni, vztahuje poslanecká imunita. Nejvyšší státní zástupce vrátil spis k novému rozhodnutí na olomoucké státní zástupitelství. Pokud by mělo stíhání pokračovat, musí podle Zemana státní zástupce dovodit, že se poslanci jednání dopustili mimo Poslaneckou sněmovnu.

Zeman odmítá výběrové řízení na funkci vrchního státního zástupce. Trvá na Bradáčové

|Veronika Sedláčková, Jan Richter, Jan Piroch |Zprávy z domova

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS se rozhodl zatím nejmenovat Lenku Bradáčovou vrchní státní zástupkyní v Praze. Na jejím jmenování ale trvá nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který také odmítl ministrův nápad obsadit místo pražského vrchního státního zástupce pomocí výběrového řízení, protože s tím prý zákon nepočítá. Výběrovému řízení se nebrání Zemanova předchůdkyně Renata Vesecká, ovšem jen jako pomůcce pro výběr nejvyššího státního zástupce.

|Eva Presová, Michal Šenk |Zprávy z domova

Rampula popírá zpoždění u šetření korupce při nákupu gripenů

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman navrhuje odvolání vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly mimo jiné kvůli liknavosti a zpoždění při vyšetřování možné korupce v kauzách stíhaček Gripen nebo privatizace Mostecké uhelné. Rampula to potvrdil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu, ale zároveň řekl, že při šetření zmíněných případů k žádnému zpoždění nedošlo.

|Igor Maňour, Viktorie Hošková, Zbyněk Zykmund, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová, David Šťáhlavský |Zprávy z domova

Nejvyšší státní zástupce má mít desetileté funkční období

Novela zákona o státním zastupitelství by měla posílit nezávislost žalobců. Počítá s tím ministerstvo spravedlnosti, které dnes normu představilo. Funkční období nejvyššího státního zástupce by mělo být nově desetileté. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila zároveň nebude možné, aby byl nejvyšší státní zástupce zvolen opakovaně.