nemoc

|Barbora Valášková |Regiony

Přibylo pět nových ohnisek ptačí chřipky. Nemoc se rozšířila i do Pardubického kraje

Počet ohnisek ptačí chřipky v Česku se zvýšil na dvacet. Veterináři během víkendu potvrdili pět nových. Ve všech případech se to týkalo neregistrovaných malochovů. Jedno z nových ohnisek je i v Pardubickém kraji. Tam zatím žádné nebylo. Nově se choroba našla v Ústí nad Orlicí. Další ohniska jsou v Liberci, v Orlové v Moravskoslezském kraji a ve středočeské Hlásné Třebáni a v Kostelci nad Labem.

|Magdalena Slezáková |Zprávy ze světa

Tajemná nemoc léta zabíjela děti. Lékaři vystopovali viníka: smrtící liči

Každé jaro to bylo stejné: když se v půlce května oteplilo, děti se ráno budily s výkřikem na rtech, aby se o chvíli později zkroutily v křečích. Pak upadly do kómatu, které skoro polovina z nich nepřežila. S červencovými monzuny záhadná epidemie zmizela - dokud se napřesrok v plné síle nevrátila. Bezradní lékaři léta tápali v marné snaze odhalit zabijáka, který sužoval indickou metropoli Muzaffarpúr. Teprve nedávno uspěli: viníkem bylo liči. Bezmála detektivní příběh o smrtící síle jinak zdravého ovoce popsaly New York Times.

|Evelyna Kulíšková |nepoužívat - Věda

Stonožka vybrala půl milionu na Crohnovu chorobu. Onemocněním trpí v Česku stále více dětí

Speciální dar ve Svatovítské katedrále předávaly děti z hnutí „Na vlastních nohou“ - Stonožka. Plzeňským lékařům a informatikům přinesly symbolický šek s částkou půl milionu korun. Hnutí, které pomáhá nemocným a válkou postiženým dětem, tak přispělo na projekt, který má usnadnit výzkum takzvané Crohnovy choroby, vážného onemocnění trávicího traktu. Dětských pacientů totiž podle lékařů v Česku přibývá.

|Blanka Vávrová |Člověk

Dnes je světový den lupénky. V Česku jí trpí až 250 tisíc lidí, mnozí se neléčí

Asi 250 tisíc lidí v Česku trpí lupénkou. Choroba není nakažlivá, jde o poruchu imunity, kterou může vyvolat třeba stres nebo prodělaná nemoc. Podle odhadů kožních lékařů se s ní ale někteří lidé vůbec neléčí. Upozorňují na to při Světovém dnu lupénky. V současnosti je nejúčinnější biologická léčba, která stojí zhruba čtvrt milionu korun ročně a nárok na ni mají jen pacienti s nejvážnějšími projevy.

| ČRo, Pavla Lioliasová |Zprávy z domova

Zapomínání klíčů může být příznakem nemoci. Na test mohou lidé přijít i do Českého rozhlasu

V pražské budově Českého rozhlasu si mohou lidé v těchto dnech nechat otestovat paměť. Akce se koná při příležitosti Týdne paměti, který organizuje Česká alzheimerovská společnost (ČALS). Jejím cílem je upozornit na problematiku Alzheimerovy choroby včetně toho, že právě problémy s pamětí se často nemoc začíná projevovat.

|Jaroslav Plašil, Jakub Knoll |LOH 2016 Rio de Janeiro

Šafářovou trápí v Riu střevní potíže. Zdraví je přednější, hlásí její deblová parťačka

Tenistky Lucie Šafářová a Barbora Strýcová porazily na olympijských hrách nejsilnější možné soupeřky, ale po senzační výhře nad americkými sestrami Williamsovými už žádné další vítězství nemusí přijít. Polovinu českého páru totiž trápí už od začátku soutěžení žaludeční a střevní potíže a dnešní deblový zápas je tak v ohrožení.