„Není vůbec jisté, že by americká vláda dotáhla tento proces do úspěšného konce,“ říká ke kauze se zakladatelem serveru WikiLeaks v rozhovoru pro Radiožurnál Tomáš Klvaňa z New York Univesity Prague.
Pavel Filaťjev v neděli přiletěl do Paříže přes Tunisko a tvrdí, že mu ve vlasti hrozí stíhání a přísný trest za to, že napsal o dysfunkční ruské armádě a o postojích vojáků k válce.
V době, kdy manželský pár podával žádost o politický azyl, ještě nefungovala stávající praxe, v rámci které se k žádostem o občanství musí vyjádřit i Policie České republiky a tři tajné služby.
49:54
Praha||Adam Drda, Jitka Andrysová|Historie|Příběhy 20. století
Ženatý byl jedním z tisíců sovětských vojáků, kteří se do Československa dostali v rámci základní vojenské služby. V roce 1990 dezertoval a po útěku a skrývání u přátel u nás získal politický azyl.
Bývalý ředitel ruské plynařské společnosti Roman Ružečko je jedním z podezřelých v kauze znečištění ropovodu Družba, které loni na jaře těžce zasáhlo ruský ropný průmysl.
Ruska Julija Skripalová propuštěná v pondělí z nemocnice v britském městě Salisbury po otravě armádním jedem požádá o politický azyl. Řekla to její sestřenice Viktorija Skripalová.
Ministerstvo vnitra po dvou letech zřejmě rozhodlo o osudu čínských křesťanů, kteří v Česku žádají o azyl. Verdikt si první z desítek žadatelů vyslechnou ve středu.
Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, který kvůli obavám z vydání do USA žije už 5,5 roku na ekvádorské ambasádě v Londýně, dostal ekvádorské občanství.
Ombudsmanka Šabatová se začala zabývat žádostmi o politický azyl pro čínské křesťany. S jednou z nich - Annou - přinesl server iROZHLAS.cz rozhovor. Anna čeká na vyřízení žádosti už 26 měsíců.
Vladimir Luzgin čeká na politický azyl v Kostelci nad Orlicí několik měsíců. Jako první člověk v Rusku byl odsouzen na základě nových protiextremistických zákonů. Kvůli tomu, že sdílel na webu článek o tom, že druhou světovou válku začalo Německo společně se Sovětským svazem. Obě mocnosti si tehdy tajným paktem rozdělily Evropu a napadly Polsko. Takové informace jsou ale v současném Rusku tabu.
Havířovské uprchlické středisko se stalo dočasným útočištěm pro mladého Rusa, který letos v srpnu v Moskvě zapálil sovětskou vlajku. Protestoval tak proti invazi z roku 1968. Třiadvacetiletý Vladimír teď žádá v Česku o politický azyl.