Video zachycuje situaci, kdy poté, co neozbrojený ukrajinský voják zvolá „Sláva Ukrajině“, do něj Rusové s vulgárními nadávkami začnou střílet. Nahrávka na Ukrajině vyvolala celonárodní pobouření.
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes označil sérii otrav íránských školaček v uplynulých měsících za neodpustitelný zločin a poznamenal, že viníci musejí být tvrdě potrestáni.
V Drážďanech bylo popraveno přes 1300 lidí, téměř devět set z nich pocházelo z Československa. „Drážďanské popraviště bylo spádové pro českou část protektorátu,“ vysvětluje historička Plachá.
Brusel ale zatím neuspěl s označením íránských revolučních gard za teroristickou organizaci. Návrat k takzvané jaderné dohodě s Íránem je teď v nedohlednu.
Íránské ministerstvo informací v prohlášení k verdiktu popsalo Alírezu Akbarího jako „jednoho z nejvýznamnějších lidí, kteří se infiltrovali do citlivých a strategických center země“.
V souvislosti s protivládními protesty v Íránu popravili už v prosinci dva muže. Při jedné z poprav byl muž veřejně oběšen ze stavebního jeřábu jako odstrašující příklad ostatním.
Amber McLaughlinová byla popravena několik hodin poté, co missourský guvernér zamítl její žádost o milost. V ní její obhájci poukazovali na to, že měla traumatické dětství a psychické problémy.
Poprava Rahnavarda necelý měsíc poté, co údajně usmrtil dva členy bezpečnostních sil, ukazuje, s jakou rychlostí Írán nyní vykonává tresty smrti, uvedla agentura AP.
Mohsen Šekari byl zatčen na konci září a odsouzen 20. listopadu. Íránský nejvyšší soud zamítl odvolání a rozsudek odůvodnil tím, že jednání odsouzeného představuje „zločin vedení války proti Bohu“.
„Když člověk sleduje celý videozáznam, je z toho jasné, že část ruských vojáků se opravdu chystala vzdát, ale část začala na Ukrajince střílet,“ uvedl Mychajlo Podoljak.
Na neověřených záběrech jsou údajně ruští vojáci, kteří leží na zemi poté, co se vzdali mužům se žlutými páskami na pažích. Následně zazní střelba a video ukáže nehybné tělo.
Na neověřených záběrech jsou údajně ruští vojáci, kteří leží na zemi poté, co se vzdali mužům se žlutými páskami na pažích. Následně zazní střelba a video ukáže nehybné tělo
„Šla jsem ze školy a říkala jsem si: třeba se maminka nebo tatínek vrátili a budou doma. Ale nedočkala jsem se jich,“ vypráví Jaroslava Mokrá, které na konci války bylo 14 let.
Mahmood Mattan byl v září 1952 ve věku 28 let nepráven oběšen za vraždu Lily Volpertové. „Případ je velmi dobový - rasismus, předsudky a zaujatost“ uvedl policista z Jižního Walesu Jeremy Vaughan.
„Pokud nebude tamní armáda hnána k odpovědnosti, bude i nadále brutálním způsobem pošlapávat životy lidí,“ upozorňuje organizace Amnesty International.
„Jsme nesmírně zarmouceni... co nejdůrazněji odsuzujeme krutost junty, pokud je to pravda. Světové společenství musí jejich krutost potrestat,“ sdělil mluvčí barmské exilové vlády.
Meziročně počet vykonaných trestů smrti stoupl o 20 procent, v Íránu bylo popraveno 314 odsouzených. Mnoho lidí bylo v této zemi takto potrestáno za zločiny spojené s drogovou kriminalitou.
Mezinárodní organizace pro lidská práva již dříve uvedly, že od nástupu Tálibánu k moci byly v Afghánistánu zavražděny nebo beze stopy zmizely desítky členů bývalých afghánských bezpečnostních sil.
Tálibán podle zjištění Human Rights Watch od srpna zasáhl proti 47 lidem, kteří byli zabití nebo zmizeli. Jednalo se o bývalé policisty, členy ozbrojených sil a tajných služeb či polovojenských milic.
Krátce po druhé světové válce byl považován za národního hrdinu, po komunistickém převratu naopak za kolaboranta. Očištění svého jména se generál Alois Eliáš dočkal až po sametové revoluci.
Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, uvedl, že při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.
Bobe inklinoval k nacionálnímu socialismu a po okupaci Čech a Moravy v březnu 1939 se stal placeným spolupracovníkem gestapa. Vzdal se české státní příslušnosti a přijal německé říšské občanství.
Byl odsouzen za ubodání šestačtyřicetiletého Pabla Castra, který pracoval v obchodě v texaském městě Corpus Christi a který měl po útoku po těle 29 ran.
Série videí, která v minulých dnech zveřejnily afghánské úřady, ukazují vraždění, bití a mučení páchané bojovníky Tálibánu. „Bojím se. Všichni se bojí,“ říká pro kanadskou televizi jeden z Afghánců.