Rusové v Charkovské oblasti změnili taktiku, útočí malými skupinami. Tempo operací se zpomalilo

Tempo ruských útočných operací v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny zřejmě zpomalilo. Ve své poslední analýze vývoje bojů to uvedl americký Institut pro výzkum války (ISW), který vyjádřil mínění, že aktivity invazních vojsk v tomto sektoru bojiště spíše odpovídají snaze vytvořit u hranic v regionu určitou nárazníkovou zónu, než proniknout hlouběji do Charkovské oblasti.

Sledovali jsme online Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják v Charkovské oblasti

Ukrajinský voják v Charkovské oblasti | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Několik ukrajinských vojenských představitelů v úterý oznámilo, že se situace v Charkovské oblasti pomalu stabilizuje, připomíná ISW. Několik ruských a ukrajinských zdrojů podle něj také uvedlo, že ruské invazní síly používají na tomto místě novou taktiku – menší útočné skupiny o maximálně pěti lidech, které pronikají do ukrajinských pozic, než se spojí s dalšími do větší úderné skupiny.

„Používání malých útočných skupin však může přispívat k vyšším ztrátám ruské živé síly a materiálu a zpomalovat celkové tempo ruské ofenzivy v tomto směru,“ domnívají se analytici. Vyjádřili také domněnku, že pokud tempo ruských operací zůstane relativně nižší, invazní síly se pravděpodobně zaměří na konsolidaci nových pozic a vytvoření „nárazníkového pásma“ v pohraniční oblasti.

Ruský vůdce Vladimir Putin už dříve veřejně řekl, že jeho cílem je vytvořit uvnitř Charkovské oblasti nárazníkovou zónu, která by ruské území ochránila před ukrajinskými vzdušnými útoky.

Selhali Zelenského bodyguardi? Ukrajinistka o atentátu na prezidenta a ruské úchylce na data

Číst článek

Invazní jednotky v poslední době nepatrně postoupily u obcí Lypci, Vovčansk, Svatove, Časiv Jaru, Avdijivky nebo Krynky, uvádí dále ISW, přičemž vyjmenovává místa rozložená od Charkovské oblasti na severovýchodě země až po jihovýchod, kudy se v oblouku táhne současná frontová linie. Ukrajina se brání rozsáhlé ruské vojenské agresi už přes dva roky.

Ruské ministerstvo obrany ve středu mezitím oznámilo, že jeho jednotky zneškodnily deset střel dlouhého doletu ATACMS, které podle něj ukrajinská armáda vyslala na Krym. Ten Rusko nelegálně anektovalo už v roce 2014.

Kromě toho Rusové hlásí mimo jiné likvidaci devíti útočných dronů nad Bělgorodskou, pěti nad Kurskou a tří nad Brjanskou oblastí, píše agentura Reuters.

Gubernátor Rostovské oblasti Vasilij Golubjev informoval o dvou explozích ve skladu pohonných hmot v jím spravovaném regionu. Výbuchy byly důsledkem útoku bezpilotního letounu, ale nejsou žádní zranění a nezačalo ani hořet, dodal podle Reuters.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme