Kromě podnikatelů čelili obžalobě také tři bývalí vysoce postavení státní úředníci z někdejší sekce pro předsednictví, a to kvůli způsobu zadání zakázky. Justice je však zprostila viny.
1:39
Praha||Janek Kroupa, Jakub Troníček|Zprávy z domova|Exkluzivně
„Nemají žádné důkazy, všechno to dělali na základě politického tlaku a domněnek,“ řekl Radiožurnálu ke svému odsouzení do vězení Pavel Girstl. Minulý pátek byl z Peru vydán zpět do Česka.
Ministerstvo spravedlnosti muži už dříve vyplatilo 60 000 Kč, středeční rozsudek mu přiznal dalších 140 000 korun. Verdikt není pravomocný, Mlíčko v žalobě požaduje celkem 4,7 milionu.
Hendrichová, která nyní pracuje jako řadová zaměstnankyně na ministerstvu financí, uspěla se svou žalobou jen částečně - domáhala se celkem 770 000 Kč.
Osvobození úředníci z kauzy Promopro chtějí po státu miliony korun. Peníze žádají za neprokázané obvinění, že mohou za předražené služby při českém předsednictví Evropské unii.
Osvobození trojice bývalých vysoce postavených úředníků ze sekce pro české předsednictví EU, které obžaloba vinila v takzvané kauze Promopro, je pravomocné.
Městský soud v Praze rozdal tresty v kauze údajně předražené zakázky pro firmu ProMoPro z dob českého předsednictví EU. Na 9 let do vězení má jít bývalý jednatel ProMoPra Jaroslav Veselý a Vlastimil Maxa z hlavní subdodavatelské společnosti. Tři někdejší vysoce postavené vládní úředníky soud naopak osvobodil. Rozsudek není pravomocný.
Státní zástupce navrhl tresty pro aktéry kauzy ProMoPro. Pro obžalované úředníky požaduje 4 až 4,5 roku a zákaz činnosti v úřadech, které rozhodují o majetku státu. Nejpřísnější tresty chce žalobce pro zástupce firem, pro bývalého jednatele Promopra Jaroslava Veselého a Vlastimila Maxu z hlavní subdodavatelské firmy požaduje osm až devět let. Uvedla to agentura ČTK s odvoláním na mluvčí pražského městského soudu Markétu Puci.
Kauza údajně předražené zakázky pro firmu ProMoPro se chýlí ke konci. U soudu zazní závěrečné řeči. Společnost si podle obžaloby během českého předsednictví EU účtovala několikanásobně přemrštěné částky za ozvučení sálů. Stát vyčíslil škodu na víc než 900 milionů korun.
Firmě ProMoPro, která zajišťovala při českém předsednictví Evropské unii například ozvučení konferencí, se prý práce zadávala dost narychlo. Před soudem to dnes řekl jeden ze svědků. Podle obžaloby si firma účtovala i věci, které neudělala. Stát tvrdí, že způsobila škodu za více než 900 milionů korun.
Soud pokračuje v projednávání kauzy ProMoPro. Na řadě je výslech svědků. Před pražským městským soudem by mělo vypovídat několik vládních úředníků z éry českého předsednictví Evropské unii. Ke slovu by se mohli dostat i zástupci firem, které na údajně předražené zakázce spolupracovaly.
Pražský městský soud začal vyslýchat obžalované v kauze ProMoPro. Jako první se hájila někdejší náměstkyně vicepremiéra vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry Jana Hendrichová. Ta je podle obžaloby odpovědná za o téměř 400 milionů korun předraženou zakázku.
Pražský městský soud se dnes pustí do řešení kauzy sporné zakázky pro společnost ProMoPro. Ta dodala audiovizuální techniku pro české předsednictví Evropské unii v roce 2009. Podle státního zástupce byla zakázka předražená o 388 milionů. Obžalováno je celkem 12 lidí, mezi nimi i bývalí vysoce postavení úředníci.
Úřad vlády se odvolá proti půlmiliardové pokutě, kterou dostal za předraženou zakázku pro firmu ProMoPro. Ta dodala audiovizuální techniku pro české předsednictví Evropské unii v roce 2009. Podle finančního úřadu byla zakázka předražená o víc než 388 milionů korun.
Finanční úřad vyměřil Úřadu vlády pokutu půl miliardy korun za předraženou zakázku v kauze Promopro. Uvedl to deník Právo s odvoláním na vedoucího Úřadu vlády Pavla Dvořáka.
Pražské Vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na 12 lidí v případu sporné zakázky pro firmu ProMoPro z doby českého předsednictví Evropské unii.
Společnost ProMoPro vytáhla do protiútoku. Firma spojovaná s předražením zakázky v době českého předsednictví Evropské unii se soudí o ochranu své dobré pověsti. Žaluje advokáta Václava Lásku, který v případu podal trestní oznámení. Spor bude před soudem pokračovat koncem června.
Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality po více než ročním vyšetřování navrhli obžalovat 12 lidí obviněných v případu zakázky pro firmu ProMoPro. Ta zajišťovala audiovizuální techniku pro české předsednictví Radě EU v první polovině roku 2009. Zakázka, kterou získala bez výběrového řízení, byla podle policie předražená o 388 milionů korun.
Ministr obrany Alexandr Vondra (OD) pravděpodobně opouští vládu. Informaci už potvrdil místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Vondra v čele rezortu vydržel dva a čtvrt roku. V posledních měsících čelil tlaku kvůli kauze ProMoPro z doby českého předsednictví Radě Evropské unie.
Stát firmě ProMoPro zaplatil za překladatelské a konferenční služby v době našeho předsednictví Evropské unii o 388 milionů korun navíc. Potvrdila to protikorupční policie. V souvislosti s tím pak trestně stíhá deset lidí včetně bývalých státních úředníků.
Ministr obrany Alexandr Vondra zatím kvůli kauze ProMoPro neodstoupí, přesto se prý ale své odpovědnosti nikdy nezříkal. Zda došlo k pochybení při údajně předražených zakázkách z doby českého předsednictví EU, může podle něj rozhodnout jen soud.
Při vyšetřování kauzy údajné korupce z doby českého předsednictví EU už bylo obviněno devět až dvanáct lidí, pět osob už zadržela protikorupční policie. Podle advokáta Václava Lásky, který před rokem podal kvůli kauze trestní oznámení, platil stát i za neprovedené nebo tisícinásobně předražené služby, a přišel tak nejméně o 300 milionů korun.
Protikorupční policie zadržela pět lidí pro podezření ze spáchání trestných činů legalizace výnosů z trestné činnosti a porušování povinnosti při správě majetku. V souvislosti se spornou zakázkou pro firmu ProMoPro z doby českého předsednictví je podezírá z praní špinavých peněz a porušování povinnosti při správě cizího majetku.