Úřad vlády dostal půlmiliardovou pokutu za předraženou zakázku pro ProMoPro

Finanční úřad vyměřil Úřadu vlády pokutu půl miliardy korun za předraženou zakázku v kauze Promopro. Uvedl to deník Právo s odvoláním na vedoucího Úřadu vlády Pavla Dvořáka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Může být nazývána téměř likvidační, pokud by byla realizována, protože samotný rozpočet úřadu vlády je ve srovnatelné výši, zhruba 700 milionů korun. Již z tohoto faktu plyne, že situace je opravdu velmi složitá a závažná,“ připustil Dvořák v České televizi.

Zakázka na ozvučení akcí k českému předsednictví Evropské unie v roce 2009 byla podle vyšetřovatelů předražená o více než 380 milionů korun. Audiovizuální techniku zajišťovala firma ProMoPro, která zakázku získala bez výběrového řízení. Stát firmě zaplatil 525 milionů korun.

Pokutu 551 milionů korun má Úřad vlády zaplatit do státního rozpočtu. Rozpočet úřadu na letošní rok je přitom 734 milionů korun, proto se chce proti pokutě odvolat. Pokud by ji úřad musel zaplatit, ohrozilo by to jeho fungování.

Pražské vrchní zastupitelství na konci loňského roku obžalovalo v kauze ProMoPro 12 lidí. Mimo jiné šlo o bývalé podřízené exministra Alexandra Vondry Janu Hendrichovou a tehdejší ředitele odborů Radomíra Karlíka a Davida Mlíčka.

Úřad vlády se rozhodl připojit k trestnímu řízení jako poškozený, chce uplatnit nárok na náhradu škody. V říjnu loňského roku mu udělil pokutu 1,2 milionu korun také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme