Stát přišel v kauze ProMoPro o 300 milionů, obviněn měl být i Vondra, míní advokát Láska

Při vyšetřování kauzy údajné korupce z doby českého předsednictví EU už bylo obviněno devět až dvanáct lidí, pět osob už zadržela protikorupční policie. Podle advokáta Václava Lásky, který před rokem podal kvůli kauze trestní oznámení, platil stát i za neprovedené nebo tisícinásobně předražené služby, a přišel tak nejméně o 300 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Láska | Foto: Anna Duchková

Z toho, co zatím uniklo na veřejnost, odpovídá okruh obviněných tomu, co se podle vašich zjištění odehrálo kolem zakázky pro ProMoPro?

Přibližně odpovídá. Je zjevné, že policejní vyšetřování má dvě části – jedno je samotný ten podvod, který se stal, to znamená ztráta peněz, které byly k dispozici od státu, a druhé je potom vyprání těch ukradených peněz. Policie evidentně jde oběma dvěma směry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byl advokát Václav Láska, který před rokem podal v kauze ProMoPro trestní oznámení

Já jsem se tenkrát v trestním oznámení zabýval jenom odpovědností státních úředníků za to, že vůbec takto podvodnou zakázku přidělili a podvodné faktury propláceli. Podával jsem trestní oznámení na neznámého pachatele, ale dovozoval jsem a vysvětloval jsem pravděpodobnou odpovědnost čtyř osob – z čehož tři byly obviněny. Jediný, kdo obviněn nebyl a koho jsem tam dovozoval jeho odpovědnost, byl pan Vondra.

Zatím se nezdá, že by přímá odpovědnost vedla až k Alexandru Vondrovi. Vy jste přesto přesvědčen, že by měla?

Podle mého teď bude záležet na tom, jak se k tomu postaví obvinění úředníci. Pokud nechají zodpovědnost na sobě, tak pak samozřejmě nikdo pana Vondru neobviní, protože on bude kryt odpovědností svých podřízených. Podle mi ale pokud řeknou pravdu, tak pak by to trestní stíhání mělo být rozšířeno.

Pokud řeknou pravdu? Vy ji znáte?

To je těžko říct. Z materiálů, které jsem měl k dispozici, si myslím, že tam odpovědnost i trestní odpovědnost pana ministra byla.

Jaká nejvážnější pochybení mohla být za celou kauzou?

První zásadní pochybení bylo, že zakázku dostala přímo společnost ProMoPro, kdy se nevyhlásila vůbec žádná soutěž s naprosto lživým odůvodněním, že nikdo jiný tu zakázku neumí udělat. Dnes je zjevné, že existovalo plno dalších subjektů, které je udělat měly.

Druhá chyba byla, že předpokládaný rozpočet zakázky byl 60 až 80 milionů, nakonec bylo fakturováno přes 600 milionů. Já jsem některé ty faktury viděl a byly to faktury za zcela nesmyslné, neprovedené nebo tisícinásobně předražené služby. Chyba byla, že někdo na Úřadu vlády tyto faktury – u kterých muselo být i naprostému laikovi zřejmé, že jsou zcela nesmyslné – proplatil.

Říkáte někdo na Úřadu vlády. Dokázal jste z těch materiálů odvodit kdo?

Ano, já jsem měl k dispozici poměrně podrobné materiály z Úřadu vlády, z nichž bylo patrné, kdo co projednával, kdo měl jakou odpovědnost. Dokonce tam byla určitá komunikace, z níž vyplývalo, že někteří z obviněných, například pan Mlíčko, se ze začátku bránili proplacení těch faktur a byl to pan Veselý, kdo posílal maily toho znění, že pokud úředníci nebudou plnit, že žádá schůzku s panem Vondrou, aby zajistil řádné plnění. Z toho lze leccos dovozovat.

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) | Foto: ČTK

Zjistil jste i motivaci státních úředníků, kteří se teď budou zodpovídat? Bylo to za účelem vlastního obohacení?

Myslím, že u těch tří osob, které jsou dnes obviněny, to nebylo pro jejich obohacení. Na začátku kladli určitý odpor, aby ty faktury byly propláceny, a pak se najednou ten jejich odpor vytratil a faktury byly proplaceny.

Kdo ten odpor zlomil?

To je právě otázka, domnívám se, že to musel být nějaký další pokyn od jejich nadřízených k tomu, aby faktury proplatili.

Je to slušná a oddaná úřednice, říká Vondra o ženě obviněné v kauze ProMoPro

Číst článek

Majitel firmy ProMoPro ale tvrdí, že o nějakých přesunech peněz v řádu stamilionů do ciziny vůbec nic neví. A hájí se i tím, že údajně státu ušetřil desítky milionů korun. To podle vás neobstojí?

To je naprosto nesmyslné, je zjevné, že škoda státu bude hodně přes 300 milionů. Pokud je tam znalecký posudek policie na 370 milionů, tak si myslím, že to odpovídá. Tam je potom velmi důležitý tok peněz. Na účtech subdodavatelů i účtech společnosti ProMoPro skončila jenom část peněz. Ale velká část, několik set milionů, bylo vyvedeno do neprůhledných struktur. To zřejmě byla nějaká daňová optimalizace za hranicí trestního práva.

Ale pak tu byla třeba částka 70 milionů, která odešla do lesnické firmy, která následně byla zrušena. To bylo evidentně 70 milionů určených na úplatek někomu, to byl zcela zjevný systém. Kdyby se podařilo dohledat, kam odešlo 70 milionů z této firmy, myslím, že bychom se dostali k osobě z politické nebo státní sféry, která za to byla zodpovědná a která si tam realizovala svůj osobní prospěch.

Řekl byste, že se případ a jeho vyšetřování posouvá slibným směrem?

Určitě, to že bylo zahájeno a že byly osoby obviněny, je zdárný start a záleží teď na dvou věcech. Jak policie dokáže dosledovat tok peněz a jestli dokáže dosledovat i příjemce těch peněz, které se ztratily v zahraničí nebo v té lesnické firmě, to je práce pro policii. Druhá zásadní věc je, jak se k obvinění postaví státní úředníci. Jak vypoví o změně svých nálad nebo rozhodnutí, kdy se na začátku bránili tomu faktury proplatit a následně je proplatili.

Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme