Rada bezpečnosti OSN

| ČTK, ZW ČRo |Zprávy ze světa

Velvyslankyně USA při OSN: Jsme připraveni k další akci v Sýrii, snad nebude potřeba

SLEDUJEME ONLINE: Spojené státy v reakci na údajný chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie. Cílený útok nařídil prezident Donald Trump, který v projevu vyzval k ukončení krveprolití v blízkovýchodní zemi. Syrská státní televize útok potvrdila a označila jej za "americkou agresi". Podle syrské státní agentury si útok si vyžádal nejméně devět životů, včetně čtyř dětí z oblasti poblíž základny, několik zraněných a výrazné materiální škody. Zatímco syrská opozice a partneři Spojených států krok uvítali, Rusko ho považuje za protiprávní a po Washingtonu bude požadovat vysvětlení.

| ČTK |Zprávy ze světa

Spojené státy začaly v Jižní Koreji rozmisťovat protiraketový štít THAAD

Den poté, co Severní Korea odpálila čtyři balistické rakety, začaly v úterý Spojené státy na jihokorejském území rozmisťovat části kontroverzního protiraketového šítu THAAD. S odvoláním na americkou armádu o tom informovala agentura AP. Severokorejská média v úterý také oznámila, že cílem balistických raket bylo případné zasažení amerických základen v Japonsku.

|Štěpán Sedláček |Zprávy ze světa

Čína a Rusko vetovaly sankce proti Sýrii. Rezoluce by ublížila mírovým rozhovorům, tvrdí Moskva

Radou bezpečnosti OSN opět neprošly sankce vůči syrskému režimu. Znovu je vetovaly Rusko a Čína. Sankce měly postihnout vybrané syrské představitele a společnosti v souvislosti s údajným použitím chemických zbraní proti civilistům. Moskva sankce odmítla s tím, že by opatření poškodilo mírové rozhovory mezi syrskou vládou a rebely.

|Zprávy ze světa

Rada bezpečnosti podpořila ruskou rezoluci o Sýrii. Má odstartovat mírová jednání

Rada bezpečnosti OSN jednomyslně přijala rezoluci, která má ukončit válku v Sýrii a odstartovat mírová jednání. Návrh textu předložila Moskva, a to s podporou Ankary. Rezoluce mimo jiné vyzývá k "rychlému, bezpečnému a neomezenému" přístupu k humanitární pomoci po celé zemi. Pokud příměří vydrží, svolalo by Rusko rádo už na leden do kazašské Astany mírové rozhovory o syrském konfliktu.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Osud izraelských osad na Západním břehu zůstane nejistý. Rada bezpečnosti odložila hlasování na žádost Izraele

Zákaz izraelských osadnických aktivit na Západním břehu Jordánu měla ve čtvrtek večer projednat Rada bezpečnosti OSN. Izraelští politici dopředu varovali členské země Rady bezpečnosti před jejím přijetím. Klíčovým měl být hlas Spojených států, které zatím nedaly najevo svůj postoj. Hlasování se ale podle agentury Reuters na žádost izraelské vlády odložilo na dobu neurčitou.

Krutost syrských útoků na Aleppo vyvolává mezinárodní pohoršení. Nálety zasáhly i nemocnice

| ČTK |Zprávy ze světa

Syrské letectvo podniklo soustředěné údery na Aleppo a jeho okolí. Cílem byly oblasti ovládané povstalci, oznámila agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný vojenský zdroj. Zdravotníci informovali, že nálety zasáhly a těžce poškodily dvě nemocnice ve východním Aleppu. O život přišli dva pacienti. Nálety zasáhly i severosyrskou povstaleckou vesnici Chán Túmán, která se nachází jižně od Aleppa. Podle syrského vojenského zdroje v ní byly zničeny obrněné vozy a další automobily, z nichž některé byly vybaveny kulomety.

|Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

V Aleppu jsou miliony lidí bez vody, upozorňuje OSN. Kvůli bojům se sejde Rada bezpečnosti

Rada bezpečnosti OSN bude jednat o eskalaci bojů v Sýrii. Veřejnou schůzku si vyžádaly Washington, Londýn a Paříž. Generální tajemník organizace Pan Ki-mun v sobotu řekl, že systematické používání zápalných zbraní a zvlášť silných bomb může představovat válečné zločiny. Jak uvádí Syrská organizace pro lidská práva, od zahájení vládní ofenzivy podporované Ruskem zemřely při náletech desítky lidí.

| ČTK |Zprávy ze světa

Zeman v OSN vyzval k vojenské akci proti teroristům. Varoval ale před okupováním zemí

Český prezident Miloš Zeman ve středu ve všeobecné rozpravě na 71. zasedání Valného shromáždění OSN kritizoval mezinárodní společenství za nedostatek aktivity v boji proti mezinárodnímu terorismu. Vyzval k vojenské akci proti teroristům a vybídl mimo jiné k aktivaci článku 47 Charty OSN, který předpokládá vznik vojenského štábu pomáhajícího Radě bezpečnosti OSN.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Rada bezpečnosti OSN žádá ukončení bojů v Jižním Súdánu. Misi možná posílí vojáci

Rada bezpečnosti OSN vyzvala znesvářené strany v Jižním Súdánu k zastavení bojů. Okamžité ukončení násilí mezi jednotkami loajálními hlavě státu a viceprezidentovi žádají i Spojené státy. Od pátku zahynuly v zemi při ozbrojených střetech stovky lidí. Násilnosti oživily obavy z možného vypuknutí občanské války v zemi.

| ČRo |Zprávy ze světa

Vypuštění severokorejské rakety odsoudila Rada bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN jednohlasně odsoudila Severní Koreu za vypuštění rakety dlouhého doletu a v reakci na porušování mezinárodních rezolucí jí pohrozila „důraznými kroky“. Pchjongjang tvrdí, že raketa vynesla na oběžnou dráhu satelit pro pozorování Země, Západ to však považuje za zastírací manévr pro otestování vojenských raket.

|Martin Dorazín, Lenka Kabrhelová, Marie Machytková |Zprávy ze světa

Rada bezpečnosti OSN zvažuje nová opatření vůči Severní Koreji

Rada bezpečnosti OSN zvažuje nová opatření vůči Severní Koreji kvůli jadernému testu. Pchjongjang za zkoušku atomové zbraně jednohlasně odsoudila a varovala před ohrožením mezinárodní bezpečnosti. Rusko navrhuje svolat mezinárodní rozhovory o severokorejském jaderném programu. Spojené státy se mezitím přidaly k hlasům vědců, kteří pochybují, že KLDR skutečně úspěšně otestovala vodíkovou bombu.