„Rusko páchá válečné zločiny na válečných zajatcích a nesmíme dopustit, aby na vojáky v zajetí bylo zapomenuto,“ uvedli pořadatelé z česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny k cílům shromáždění.
Český ministr zahraničí zdůraznil, že nezávislost, suverenita a teritoriální integrita Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznávaných hranicích není k jednání.
Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že za výbuchy stojí „Anglosasové“, kterým „nestačí protiruské sankce“. Bílý dům to odmítl, stejně jako další západní vlády.
Ženy byly už dříve vyloučeny z většiny zaměstnání ve veřejné správě. V uplynulých týdnech Tálibán omezení svobod žen rozšířil o zákaz chození do parků, lázní či tělocvičen.
Od začátku své invaze na Ukrajinu Rusko několikrát uvedlo, že země s podporou amerického ministerstva obrany vyrábí biologické zbraně. Spojené státy a Ukrajina ruská tvrzení již dříve odmítly.
Íránci v ulicích protestují od září, kdy v policejní vazbě zemřela Mahsá Amíníová, zatčená kvůli špatně nasazenému hidžábu. Velení íránské policie ve středu oznámilo, že bylo zahájeno vyšetřování.
Na valném shromáždění OSN vyzvala Ukrajina, aby světové společenství odsoudilo nedávný pokus Ruska o anektování ukrajinských území na východě a jihu země.
Zelenskyj nazval referenda na okupovaných částech země fraškou. Pětidenní hlasování, o jejichž konání proruské úřady informovaly před týdnem, opakovaně provázely zprávy o volebních podvodech.
Nejviditelnějším důkazem je podle Zelenského snaha o připojení okupovaných území k Rusku a mobilizaci tamních obyvatel, které chce Moskva poslat bojovat proti jejich vlasti.
Valné shromáždění také hned na začátku letošní fáze ruské války na Ukrajině ruskou invazi většinově odsoudilo. Přijatá rezoluce ale není nijak závazná.
„Výzvy ke vzniku speciálního trestního tribunálu jsou smysluplné, ale do velké míry záleží na tom, zda a jakou se podaří vyjednat podporu,“ upozornil pro iROZHLAS.cz odborník na mezinárodní právo.
Ministr zahraničí Jan Lipavský ve svém projevu odsoudil ruská zvěrstva na Ukrajině a ruskou agresi označil za největší ohrožení míru ve světě za poslední desítky let.
S odkazem na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 zdůraznil, že je zapotřebí jednou provždy odmítnout imperialistické touhy Ruska a jeho koloniální politiku.
Ruskou invazi ministr Lipavský označil za „neoprávněnou, nevyprovokovanou a nezákonnou“. Podle něj vážně poškozuje globální ekonomiku, potravinovou bezpečnost a mezinárodní řád založený na pravidlech.
Šéf diplomacie řekl, že bude mluvit o aktuální bezpečnostní situaci, o tom, že je nepřijatelné, aby Rusko rozhodlo o anexi další části Ukrajiny, nebo o návrhu na zřízení mezinárodního tribunálu.
„Nyní je potřeba, abychom se bezodkladně dohodli na vytvoření ochranného štítu nebo bubliny kolem zařízení,“ sdělil Grossi. Proti se postavil ruský velvyslanec při OSN.
„Ukrajina má zájem na tom, aby se zesílil mezinárodní tlak, který povede k zajištění bezpečnosti a integrity Záporožské elektrárny,“ říká v rozhovoru politolog Jan Šír.
Ministryně obrany v sobotu na atentát na Duginovou reagovala slovy, že jí není líto dcery, ani truchlícího otce, ale naopak tisíců lidí „zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie“.