„V důsledku bojů za svržení Asada bylo zabito 910 lidí: 392 povstalců, 380 příslušníků sil svrženého prezidenta Asada a jeho spojenců a 138 civilistů,“ uvedla Syrská organizace pro lidská práva.
V rychlé zastavení bojů doufá libanonský premiér Nadžíb Míkátí. Izraelský vyslanec při OSN Danny Danon uvedl, že jeho země upřednostňuje diplomacii pro zaručení bezpečnosti u hranice s Libanonem.
Ruská agrese vůči Ukrajině není podle Pavla regionálním konfliktem, ale situací, kdy stálý člen Rady bezpečnosti OSN vede agresi proti jiné suverénní zemi.
NATO „povede přímou válku s Ruskem“, umožní-li Západ Ukrajině útočit svými dalekonosnými zbraněmi na ruské území. Na jednání Rady bezpečnosti OSN prohlásil ruský velvyslanec při OSN.
„Země se třásla a stěny se chvěly. Děti i dospělí křičeli a plakali ze strachu, ti zranění z bolesti. Bylo to peklo,“ popsal Žovnir před Radou bezpečnosti. Celý jeho projev si můžete přečíst v článku.
Úspěch se měří teprve výsledkem. Ale nepochybně státy jako Egypt a Katar jsou naprosto klíčové a jsou to země, jímž dokážou Spojené státy sevřít ruku. Mají tam nějakou vyjednávací pozici.
Palestina by se měla stát plnohodnotným členem organizace. Schválený návrh uvádí, že je k tomu připravená, a vyzývá Radu bezpečnosti OSN, aby takový krok podpořila.
„Lidé v regionu se potýkají se skutečnou hrozbou ničivého, plnohodnotného konfliktu. Je čas uvolňovat napětí,“ řekl generální tajemník OSN António Guterres.
Rada bezpečnosti OSN během současné války v Pásmu Gazy dosud schválila dvě rezoluce vyzývající k větší humanitární pomoci. Žádná ale nevyzývala k příměří.
Ruský velvyslanec před hlasováním americkou rezoluci označil za zpolitizovanou a nedostatečně tvrdou vůči Izraeli. USA podle něj klamou mezinárodní společenství a ve skutečnosti se příměří nedožadují.
Nevládní Syrská organizace pro lidská práva uvedla, že v Sýrii při amerických útocích zemřelo nejméně 29 členů proíránských milic. V Iráku při nich podle tamní vlády přišlo o život šestnáct lidí.
V noci na pátek Rada bezpečnosti jednala o pádu vojenského letounu. Rusko viní Ukrajinu, že stroj sestřelila. Podle tajemnice organizace není v pozici pád ověřit.
Moskva z ostřelování viní ukrajinskou armádu a po Praze žádala, aby vysvětlila české dodávky zbraní na Ukrajinu. Jan Lipavský účast českého diplomata na zasedání odmítl.
Moskva v sobotu obvinila ukrajinské síly z ostřelování Bělgorodu u ukrajinských hranic, které si podle ní vyžádalo nejméně 14 obětí na životě a přes 100 zraněných.
Rada bezpečnosti OSN znovu odložila své hlasování o rezoluci ke konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Diplomaté dostali nové, výrazně pozměněné znění textu bez přímé výzvy k příměří.
Zástupce USA Robert Wood bezprostředně po hlasování návrh rezoluce označil za uspěchaný a nedostatečně projednaný. Spojené státy k němu podle svého diplomata přesto přistoupily „v dobré víře“.
Generální tajemník OSN António Guterres použil článek Charty OSN ve snaze zavést příměří mezi Izraelem a Palestinou. Mírová mise OSN je v Palestině nepravděpodobná, říká Oldřich Bureš.
KLDR obnovuje některá strážní stanoviště v demilitarizované zóně. Před týdnem také vypustila špionážní družici, v reakci na niž Jižní Korea pozastavila vojenskou dohodu.
Krok KLDR po Spojených státech či Japonsku rázně odsoudil i generální tajemník OSN António Gutteres. USA do oblasti podle agentury Reuters vyslaly ponorku na jaderný pohon.
Do Číny podle agentury Reuters přicestují vedle palestinských zástupců a představitelů Organizace islámské spolupráce také státníci ze Saúdské Arábie, Jordánska, Egypta a Indonésie.