Americký návrh žádající příměří v Gaze neprošel Radou bezpečnosti OSN. Zamítly ho Čína a Rusko

Rada bezpečnosti OSN v pátek opět nepřijala rezoluci volající po přerušení bojů v Pásmu Gazy | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Rada bezpečnosti OSN v pátek opět nepřijala rezoluci volající po přerušení bojů v Pásmu Gazy. S návrhem tentokrát přišly Spojené státy, které dříve podobné texty vetovaly, proti se ale postavily Rusko a Čína, tedy další dva stálí členové rady s právem veta. Šéf ruské mise při OSN před hlasováním uvedl, že Spojenými státy navržený text nezachází dostatečně daleko.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký návrh by označil „okamžité a trvalé příměří“ za „nezbytně nutné“ pro ochranu palestinských civilistů a pro posílení přísunu humanitární pomoci obyvatelům Pásma Gazy, které šestým měsícem sužuje válka Izraele proti radikálnímu hnutí Hamás.

Návrh rezoluce spojoval přerušení bojů s dohodou o propuštění rukojmích, které Hamás drží od svého teroristického útoku na Izrael loni 7. října.

Izrael blokuje pomoc na hranicích, Gazu nedokáže ovládnout ani tam zajistit pořádek, tvrdí arabistka

Číst článek

Američané dlouho výzvy k přerušení bojů nepodporovali a skutečnost, že nyní sami podobnou výzvu předložili, je chápána jako další důkaz sílící nespokojenosti Washingtonu s přístupem izraelského vedení k válce a související humanitární krizi.

Americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová nicméně navrženou rezoluci před hlasováním prezentovala jako způsob, jak vyvinout tlak na Hamás, aby přistoupil na kompromis ohledně propuštění rukojmích.

Proti americkému návrhu ovšem hlasovali tři členové Rady bezpečnosti, zatímco 11 ji podpořilo a jedna země se zdržela. USA v uplynulých měsících vetovaly tři návrhy požadující zastavení bojů, které zdevastovaly hustě zalidněné palestinské území a zabily tisíce civilistů.

Ruský velvyslanec Vasilij Něbenzja před hlasováním americkou rezoluci označil za zpolitizovanou a nedostatečně tvrdou vůči Izraeli. USA podle něj klamou mezinárodní společenství a ve skutečnosti se příměří nedožadují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme